Kvėpuokime lengviau2016-11-10

Kvepavimas

Kvėpavimo sistemos ligos – aktuali problema tiek medicinos, tiek ir socialiniu požiūriu. Pagrindinis kvėpavimo sistemos uždavinys – laiku ir pakankamai aprūpinti organizmo ląsteles ir audinius deguonimi bei iš jų pašalinti anglies dioksidą. Kvėpavimo nepakankamumas gali atsirasti dėl ventiliacijos (išorinio kvėpavimo) sutrikimo, medžiagų apykaitos sutrikimų ir kt. Išorinio kvėpavimo sutrikimai būna obstrukcinio (bronchų spindžio susiaurėjimas) ar restrikcinio (kvėpuojamojo ploto sumažėjimas) pobūdžio. 

Kvėpavimo sistemos ligomis žmonės serga nuo pat gimimo iki mirties. Peršalimas yra dažna plaučių ligų priežastis. Pasaulyje kasmet dėl kvėpavimo sistemos ligų miršta apie 2–3 milijonus žmonių. Lietuvoje lėtiniu bronchitu ir lėtine obstrukcine plaučių liga serga apie 8–10 proc. suaugusių žmonių. Bronchine astma serga apie 4 proc. Lietuvos gyventojų. Šių ligų ir mirčių nuo jų dažnumo rodiklis per pastarąjį dešimtmetį padidėjo daugiau kaip 40 proc. Manoma, kad bronchine astma netolimoje ateityje sirgs daugiau kaip 6 proc. pasaulio gyventojų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, gyventojų sveikatos būklė tik apie 10 proc. priklauso nuo medicinos tarnybų veiklos. Likusi gyventojų sveikatos būklės dalis priklauso nuo kitų veiksnių: aplinkos, paveldėjimo, elgesio, gyvenimo būdo ir kt. Vadinasi, žmonių sveikata priklauso ir nuo to, kaip jie patys ja rūpinasi, ar žino, kaip apsisaugoti nuo ligų ir ką daryti susirgus.

Kai kurie principai, ypač ligų profilaktikos, nesikeičia jau daugelį metų: pavyzdžiui, nerūkyti (rūkymas išlieka pagrindiniu plaučių vėžio ir LOPL rizikos veiksniu); taip pat visavertiškai maitintis, palaikyti tinkamą kūno svorį, vengti kvėpavimo sistemos dirgiklių. Kalbant apie reabilitaciją, su kvėpavimo ligomis labai padeda kovoti fizioterapinės priemonės.

Aerozolių terapija– tai metodas, kai per kvėpavimo takus, naudojant aerozolius ir elektroaerozolius (kuriems suteikiamas elektros krūvis), įvedamos vaistinės medžiagos.

Inhaliacijų rūšys:

  • garų: naudojami lengvai garuojantys eteriniai aliejai – mentolio, eukalipto ir kiti.  Inhaliuojamų garų temperatūra 40–45 °C. Šios inhaliacijos netinka ūmiu ligos periodu, pūlingam procesui gydyti;
  • aliejinės: naudojami augaliniai aliejai, pvz.: persikų, migdolų, kurie padengia gleivinę plonu apsauginiu sluoksniu;
  • miltelių: preparatas sumaišomas su sausu karštu oru;
  • šiltos-drėgnos: naudojami druskų ir šarmų tirpalai, pašildyti iki 38–42 °C.

Negyvosios jūros klimato ir spalvų terapija. Smulkus sausas rūkas iš aukščiausiosios kokybės Negyvosios jūros ar Himalajų kalnų druskos tirpalų pripildo patalpą neigiamų jonų bei deguonies. Neigiami jonai pagreitina deguonies pernešimą iš plaučių į kraują, o Negyvosios jūros klimato sistemos pagalba deguonis patenka per odą. Tai pagerina deguonies perdavimą ląstelėms ir optimizuoja deguonies panaudojimą visoms esminėms organizmo funkcijoms. Negyvosios jūros klimato įrenginys padidina deguonies koncentraciją patalpoje iki 30 procentų. Terapija taikoma gydyti įvairias kvėpavimo sistemos ligas (slogą, plaučių uždegimą, esant bronchų astmai, bronchitui, laringitui, trachėjitui), stiprinti imunitetą.

Šviesos terapija (aparatas „Bioptron“) stimuliuoja šviesai jautrias vidines ląstelių struktūras, aktyvina organizmo atkuriamuosius bei gynybinės sistemos procesus, malšina skausmą, skatina neinfekcinių uždegiminių infiltratų rezorbaciją, mažina audinių edemą, atpalaiduoja raumenis. Procedūra teigiamai veikia sergant kvėpavimo sistemos ligomis (bronchitas, bronchinė astma, rinitas ir kt.).

Mikrobangų terapija – tai gydymas superaukšto dažnio magnetiniu lauku. Skiriamaausų, nosies, gerklės ligoms (sinusitas, ausų uždegimas, lėtinė neinfekcinė sloga ir kt.), kvėpavimo sistemos ligoms (bronchitas, plaučių uždegimas, bronchinė astma). Taikant šią procedūrą mažėja uždegimas (gerėja mikrocirkuliacija, medžiagų apykaita), mažėja alergija (veikia limfinį audinį, slopina autoantikūnų sintezę, didina gliukokortikoidų aktyvumą), slopinami kraujagyslių spazmai (gerėja kraujotaka).

Parafino aplikacijos– gydymo metu veikia šiluminis ir mechaninis veiksniai. Šilto parafino aplikacijos metu šiluma perduodama į audinius, padidėja jų sritinė temperatūra, sustiprėja vietinė odos kraujotaka, audinių medžiagų apykaita, infiltratų išsisklaidymas ir audinių atsikūrimas pažeidimo židinyje. Šiltu parafinu veikiami biologiškai aktyvūs taškai perduoda poveikį vidaus organams.

Masažas – pagerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, krūtinės ląstos vibracija atpalaiduoja, palengvina būklę sergant kvėpavimo sistemos ligomis (plaučių uždegimu, bronchitu, gripu, bronchų astma ir kitomis). Masažo metu didėja plaučių talpa, skatinamas atsikosėjimas, lengvumas krūtinėje.

Kineziterapija

Kineziterapijos nauda sergant kvėpavimo takų ligomis:

  • apsaugo nuo kvėpavimo takų obstrukcijos ir sekreto kaupimosi;
  • gerina oro praėjimą ir plaučių ventiliaciją, mobilizuoja ir drenuoja sekretą;
  • gerina ištvermę ir bendrą toleranciją pratimams;
  • mažina energijos sąnaudas kvėpuojant (sureguliavus kvėpavimą);
  • apsaugo arba koreguoja laikysenos deformacijas, susijusias su kvėpavimo ligomis;
  • palaiko ar gerina krūtinės mobilumą;
  • gerina kosulio efektyvumą;
  • stiprina kvėpavimo raumenis, didina krūtinės ląstos ekskursiją.

Žmogaus esmė, jo sąmonė ir dvasia, gali reikštis tik per gamtos dovanotus instrumentus – kūną ir sielą, ir svarbu, kad kūnas būtų sveikas, stiprus ir gražus, vertas būti dvasios buveine. Mūsų reabilitacijos centre dirba tik aukščiausios kvalifikacijos specialistai, kurie pasiryžę suteikti žmogui ne tik fizinę, bet ir dvasinę gerovę. Pasitelkiant žinias ir patirtį per trumpiausią laiką grąžinsime Jus į ankstesnę kasdienę fizinę veiklą be jokių ligos simptomų.

 

Naudota literatūra

  1. Vaičekonis V. Sergančiųjų kvėpavimo sistemos ligomis žinios apie jų ligą. Medicinos teorija ir praktika. 2008.
  2. Kriščiūnas A. Reabilitacijos pagrindai. 2009 Kaunas. Vitae litera
  3. Adaškevičienė E. Silpnos sveikatos vaikų fizinis ugdymas. 2008 Klaipėda.