Pratimai esant stipininiam - yliniam tenosinovitui (De Quervain’o ligai)
De Quervain‘o tenosinovitas ( TLK M 65.4 – stipininis – ylinis tenosinovitas ) yra apvalkalo arba sinovijaus (jungiamojo audinio), esančio aplink sausgysles prie nykščio pagrindo, uždegimas (pav.Nr.1). Sinovijus ( jungiamasis audinys) supa dvi sausgysles, kurios dalyvauja judinant nykštį. Sausgyslės eina tarp riešo ir nykščio. Gali būti apvalkalo patinimas ir sustorėjimas, tampa skausminga judinti nykštį atskirai nuo plaštakos arba užsiimti veikla, kuriai reikalingas tvirtas suėmimas arba sukamasis judesys.
1 pav. Tenosinovitas.
Priežastys:
- Pasikartojantys riešo ir nykščio judesiai;
- Naujoms motinoms yra labiau linkęs vystytis šis sindromas dėl padidėjusio kūdikio nešiojimo ir sulenkto riešo bei nykščio padėties ypatingai keliant kūdikį;
- Hormonų pokyčiai nėštumo metu.
Gydymo galimybės:
- Poilsis;
- Įtvarai;
- Priešuždegiminiai skausmą malšinantys vaistai ir geliai;
- Skausmo malšinimas ledu – šaldymas;
- Pratimai ( pateikti žemiau);
- Steroidų injekcija;
- Chirurginis gydymas .
~ ~ ~ Pratimų programa ~ ~ ~
Yra įrodyta, kad stiprinimo pratimai pagreitina gijimo procesą ir sumažina simptomus.
Tam tikri pratimai gali padėti:
- sumažinti uždegimą
- pagerinti funkciją
- užkirsti kelią pasikartojimui.
Taip pat sužinosite, kaip judinti riešą taip, kad sumažintumėte žalą. Turėtumėte pastebėti pagerėjimą per keturias ar šešias savaites nuo mankštos pradžios.
Kai kuriems iš šių pratimų jums reikės:
- terapinės masės arba plastelino;
- elastinės pasipreišinimo juostos arba kanceliarinės gumelės;
- mažas svarelio arba mažo buteliuko vandens.
Šiuos pratimus galite atlikti kelis kartus per dieną. Įsitikinkite, kad persistengdami nesukelsite papildomo streso ar įtampos. Jei taip atsitiks, gali tekti atlikti mažiau pakartojimų arba padaryti kelių dienų pertrauką.
(!) Nedarykite pratimų per prievartą; nedarykite trūkčiojančių judesių ar pulsavimų; pratimų judesius atlikite tolygiai,lėtai ir ramiai. Po fizinių pratimų galima šaldyti skaudančią vietą, kad užkirsti kelią tolimesniam uždegimo vystymuisi. (!)
1. Pratimai nykščiui
1.1. Nykščio lenkimas/pakėlimas
Padėkite ranką ant lygaus paviršiaus delnu į viršų. Nykščio galiuku siekite mažojo piršto pagrindo ir laikykite tokią padėtį maždaug 6 sekundes. Pakelkite nykštį nuo delno, kad jis būtų beveik statmenas jūsų rankos smiliui. Pajusite tempimą nykščio gale ir per visą delną. Laikykite nykštį ištiestą maždaug 6 sekundes ir atleiskite. Lėtai pakartokite nuo 8 iki 12 kartų (pav.Nr.2).
2 pav. Nykščio lenkimas/pakėlimas
1.2. Nykščio tempimas su pasipriešinimu
Padėkite ranką ant stalo delnu į viršų. Su nykščiu siekite mažojo piršto ir suspauskite abudu pirštus pirštų galiukais. Pajusite tempimą nykščio apačioje. Laikykite šią poziciją 6 sekundes. Atpalaiduokite ir pakartokite 10 kartų (pav.Nr.3).
3 pav. Nykščio tempimas su pasipriešinimu
1.3. Nykščio lenkimas
Laikykite ranką priešais save taip, lyg ketintumėte kam nors paspausti ranką. Galite padėti ją ant stalo. Kita ranka sulenkite nykštį žemyn ties nykščio pagrindu, kur jis jungiasi su delnu. Pajusite tempimą nykščio apačioje ir vidinėje riešo pusėje. Palaikykite bent 15–30 sekundžių. Pakartokite nuo 5 iki 10 kartų (pav.Nr.4).
4 pav. Nykščio lenkimas
1.4. Finkelšteino tempimas
Ištieskite ranką priešais save taip, lyg ketintumėte kam nors paspausti ranką. Nykštį sulenkite per delną. Priešinga ranka švelniai lenkite nykštį ir riešą žemyn. Jausite tempimą riešo - nykščio pusėje. Palaikykite bent 15–30 sekundžių. Pakartokite nuo 2 iki 4 kartų (pav.Nr.5).
5 pav. Finkelšteino tempimas
1.5. Nykščio atitraukimas su pasipriešinimu
Ant nykščio ir pirštų uždėkite kanceliarinę gumelę arba plaukų gumelę. Įsitikinkite, kad gumelė pakankamai įtempta, kad būtų jaučiamas pasipriešinimas. Atitraukite nykštį, kad kiek įmanoma ištemptumėte gumelę. Pajusite tempimą išilgai nykščio. Atlikite lėtai 2 serijas po 15 kartų (pav.Nr.6).
6 pav. Nykščio atitraukimas su pasipriešinimu
2. Pratimai riešui
2.1. Riešo lenkimas su svoriu
Padėkite ranką delnu į viršų. Laikykite nedidelį svarelį ar vandens buteliuką rankoje ir pakelkite riešą aukštyn. Ties alkūne pajusite tempimą. Lėtai nuleiskite riešą žemyn, kad riešas grįžtų į pradinę padėtį. Atlikite 2 serijas po 15 kartų (pan.Nr.7).
7 pav. Riešo lenkimas su svoriu
2.2. Riešo tiesimas su svoriu
Laikykite ranką delnu žemyn. Rankoje laikykite nedidelį svarelį ar vandens buteliuką. Lėtai lenkite riešą aukštyn ir atgal. Pajusite tempimą plaštakos ir riešo gale. Lėtai grąžinkite riešą į pradinę padėtį. Atlikite 2 serijas po 15 kartų (pav.Nr.8).
8 pav. Riešo lenkimas su svoriu
2.3. Riešo radialinio nuokrypio stiprinimas
Ištieskite ranką priešais save, delnu į vidų, laikydami svorį. Jūsų nykštys turi būti viršuje. Padėkite dilbį ant stalo taip, kad riešas būtų už stalo ribų ant krašto, jei jums reikia. Nejudinant dilbio, švelniai sulenkite riešą aukštyn, nykštys turi būti nukreiptas į viršų. Pajusite tempimą nykščio apačioje, kur gali pereiti link riešo. Lėtai nuleiskite ranką atgal į pradinę padėtį. Atlikite 2 serijas po 15 kartų (pav.Nr.9).
9 pav. Riešo radialinio nuokrypio stiprinimas
2.4. Ekscentrinis riešo radialinio nuokrypio stiprinimas
Sėdėkite ant kėdės šiek tiek išskėstomis kojomis. Dešine ranka suimkite vieną elastinės juostos galą. Pasilenkite į priekį, dešinę alkūnę uždėkite ant dešinės šlaunies taip, kad dilbis būtų tarp kelių. Kaire koja prispauskite kitą elastinės juostos galą. Lėtai kelkite dešinįjį riešą į viršų ir lenkite į šoną nuo kairiojo kelio. Pajusite tempimą išorinėje ir vidinėje rankos pusėje. Pakartokite nuo 8 iki 12 kartų (pav.Nr.10).
10 pav. Ekscentrinis riešo radialinio nuokrypio stiprinimas
3. Griebimo jėgos stiprinimas
Suspauskite delne silikoninį kamuoliuką ar plasteliną ir laikykite penkias sekundes. Atlikite 2 serijas po 15 kartų (pav.Nr.11).
11 pav. Griebimo jėgos stiprinimas
Parengė
Ergoterapeutė / Kineziterapeutė
Agnė Žemaitė
Naudota literatūra bei paveikslėlių šaltiniai:
- Chong, J., Lynden, M., Harvey, D., & Peebles, M. (1989). Occupational Health Problems of Musicians. Canadian Family Physician, 35, 2341–2348
- Chan, C., & Ackermann, B. (2014). Evidence-informed physical therapy management of performance-related musculoskeletal disorders in musicians Frontiers in psychology, 5
- McAuliffe JA. Tendon disorders of the hand and wrist. (2010) The Journal of hand surgery. 35 (5): 846-53; quiz 853. doi:10.1016/j.jhsa.2010.03.001 - Pubmed.
- https://www.aplusphysio.co.nz/focus-on-de-quervains-tenosynovitis/
- https://www.healthline.com/health/de-quervains-tenosynovitis-exercises#grip-strengthening
- https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zp4388
- https://www.uhcw.nhs.uk/download/clientfiles/files/DeQuervains%20therapy%20exercises.pdf