Haglundo sindromas yra būklė, kuri atsiranda užpakalinėje kulno dalyje, kai yra Achilo sausgyslės uždegimas ir bursitas (bursos uždegimas). Bursa yra mažas skysčiu užpildytas maišelis kulnakaulio gale, leidžiantis Achilo sausgyslei sklandžiai slysti per kulnakaulį.
Achilo sausgyslės uždegimas, dažnai atsiranda dėl kolageno skaidulų sudirginimo ir (arba) mikroplyšimo. Achilo bursitas atsiranda tada, kai kulnakaulio bursa yra sudirginama dėl dažno spaudimo.
Haglundo deformacija yra skausmingas, padidėjęs kaulinis viršutinio užpakalinio kulnakaulio dalies išsikišimas, kurį sukelia kulnakaulo kalcifikacija dėl Haglundo sindromo sukelto uždegimo. Deja, kaulinis išsikišimas dar labiau dirgina kulnakaulio bursą ir Achilo sausgyslę dėl per didelio Achilo sausgyslės ir bursos suspaudimo tarp kulnakaulio išsikišimo ir batų ar kitos avalynės užpakalinės dalies.
Dėl panašių simptomų ir vietos, Achilo sausgyslės srityje, Haglundo sindromas dažnai klaidingai diagnozuojamas kaip Achilo sausgyslės uždegimas.
Haglundo sindromo simptomai:
- Skausmas užpakalinėje kulnakaulio dalyje ir Achilo sausgyslėje, ypač šokinėjant, einant ar bėgant į kalną.
- Achilo sausgyslės standumas atsikėlus ryte.
- Jautrumas, šiluma ir patinimas dėl ko sunku avėti tam tikrus batus.
- Patinimas, kuris sukelia sunkumų judinant pažeistą vietą.
- Čiurnos judesių amplitudės sumažėjimas.
- Dėl skausmo atsiradęs šlubavimas.
- Stiprėjant skausmui ir plintant uždegimui, gali išsivystyti Achilo sausgyslės ir dvilypio raumens arba pėdos raumenų silpnumas.
- Asmenys, kurie dažnai avi aukštakulnius batus, gali jausti skausmo padidėjimą, avėdami batus plokščiu padu.
Rizikos grupės:
- Haglundo sindromas yra labai dažna bėgikų ir kitų sportininkų problema. Jis atsiranda dėl to, kad sportinė avalynė dažnai suspaudžia kulnakaulio bursą ir Achilo sausgyslę sportuojant.
- Moterys, dėvinčios aukštakulnius batus. Manoma, kad spaudimą Achilo sausgyslei ir kulnakaulio bursai pablogina kulno aukštis.
GYDYMAS
Haglundo sindromo gydymu, siekiama sumažinti spaudimą į kulnakaulio bursą ir sumažinti Achilo sausgyslės uždegimą. Gydymas gali būti chirurginis ir nechirurginis.
Nechirurginiai būdai:
- Geriamieji priešuždegiminiai vaistai. NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo), gali padėti kontroliuoti skausmą ir sustabdyti uždegimą.
- Vietiniai priešuždegiminiai vaistai. Kremo pavidalo NVNU galima tepti tiesiai ant uždegimo vietos. Su šiais vaistais nekyla problemų dėl skrandžio sutrikimų ar kitų problemų, susijusių su geriamaisiais vaistais.
- Šaltis. Šaltį galima dėti tiesiai ant uždegiminės vietos, naudojant rankšluostį, kad nesukelti nušalimų. Pabandykite 20 minučių kiekvieną valandą paveiktoje zonoje naudoti ledo paketą. Įsitikinkite, kad ledo nededate tiesiai ant odos.
- Kineziterapija. Tempimo pratimai gali šiek tiek sumažinti Achilo sausgyslės įtampą, dėl kurios kilo problema.
- Fizioterapija. Fizinė terapija, tokia kaip ultragarsas, masažas ir tempimas, gali sumažinti uždegimą be operacijos.
- Kulnų pakėlimai. Batų viduje esantys kulno pakėlimai gali sumažinti Achilo sausgyslės spaudimą. Atminkite, slėgis ir trintis sukelia kulno uždegimą.
- Kulnų pagalvėlės. Achilo sausgyslės srityje (užpakalinėje kulno dalyje) uždėti gelio paminkštinimai gali padėti sumažinti batų sukeliamą sudirginimą.
- Avėti batus atvira nugara arba batus su minkšta nugara.
- Imobilizacija. Kai kuriais atvejais, norint nuimti spaudimą nuo bursos ir sausgyslės, o sričiai nurimti ir užgyti, būtina naudoti gipso/stiklo pluošto ortopedinius batus.
Chirurginis gydymas:
Tik jei nechirurginės priemonės neduoda norimo efekto, bus prasminga apsvarstyti galimybę atlikti operaciją, kurios metu gali būti atliktas bursos pašalinimas, bet kokio perteklinio kaulo pašalinimas, o kartais ir Achilo sausgyslės atskyrimas ir pritvirtinimas. Nepriklausomai nuo to, kokia tiksli operacija planuojama, tikslas yra sumažinti skausmą ir ištaisyti deformaciją.
Kineziteapija:
Rytinis tempimas gali sumažinti skausmą.
Sėdint ant lovos krašto, skaudančią pėdą padėti ant priešingo kelio.
- Suimti pėdos priekinę dalį ir daryti dorsalinę fleksiją 15 – 20 kartų, kiekvieną įtempimą laikyti 2 – 4 sekundes.
- Pirštų tiesimas kartu su dorsaline fleksija 15 – 20 kartų, kiekvieną įtempimą laikyti 2 – 4 sekundes.
- Laikyti ištemptą padėtį ir masažuoti kulną, padą.
- Taip pat tinka tempti Achilo sausgyslę.
- Stiprinti pėdos raumenis, priekinį ir užpakalinį blauzdos raumenis.
Prevencija:
Kai išnyksta skausmas ir uždegimas, galima imtis prevencinių priemonių:
- Dėvėkite geriausius jūsų pėdos tipui tinkančius batus.
- Dėvėkite ortopedines priemones, skirtas Haglundo sindromo prevencijai.
- Dažnai atlikite Achilo sausgyslės tempimo pratimus.
- Treniruotės metu venkite bėgimo į kalną, stenkitės bėgti minkštesniais paviršiais ir venkite betono.
Paruošė: FMR gyd. P. Valentukonis