Šiaulių reabiltacijos centre pradėta taikyti nauja procedūra – vakuuminė-kompresinė terapija aparatu „Extremiter 2010“. Jos esmę sudaro neigiamo ir teigiamo slėgio fazių kaitaliojimasis specialiame cilindre, kuriame hermetiškai „uždaroma“ gydomoji galūnė – ranka arba koja. Galūnė yra veikiama kontroliuojamoje viršslėginėje ir vakuuminėje aplinkose. Tokiu būdu gydomoje galūnėje, taip pat ir kitose šalia esančiose kūno dalyse, akivaizdžiai gerėja medžiagų apykaita ir kapiliarinė kraujotaka.
Aparato „Extremiter 2010“ paskirtis yra atlikti vakuuminį-kompresinį gydymą, siekiant palankiai veikti organinius ir funkcinius periferinius kapiliarinės kraujotakos sutrikimus, medžiagų apykaitą galūnėse, potrauminius, sisteminius (pirmiausia diabeto) sveikatos sutrikimus, susijusius su kraujagyslių ir nervų sistemomis.
Šią procedūrą galima taikyti kaip monoterapiją, tačiau visų pirma tai yra tinkama kompleksinio gydymo dalis. Ji neturi jokių kontraindikacijų, skiriant kitas fizinės terapijos formas. Vakuuminė-kompresinė terapija gerai veikia kartu su medikamentiniu gydymu, kuri visų pirma pagrįsta geresniu vaisto pasisavinimu ir veikimu tiksliniuose audiniuose. Dieta ir aktyvus judėjimas, jei tik įmanoma, visuomet priskiriami prie pagrindinės gydymo.
Poveikiai, kurie atsiranda vakuuminės-kompresinės terapijos teigiamo ir neigiamo slėgių kaitaliojimo metu:
- gerėja dujų, deguonies, CO2ir medžiagų (įskaitant visus medikamentus) apykaita tarp kraujo ir audinių;
- dėl periferinio pasipriešinimo sumažėjimo palaikomas kolateralinės kraujotakos vystymasis;
- sumažintas periferinių venų spaudimas ir padidinta kapiliarų filtracija prisideda mažinant trombocitų aktyvumą ir gerina audinių limfos drenažą;
- fiziologinis naujai susiformavusių kapiliarų stimuliavimas.
Vakuuminė-kompresinė terapija teigiamai veikia organizmą, kai vargina šie sveikatos sutrikimai:
- periferiniai kraujagyslių sutrikimai (apatinių galūnių arterijų sklerozė, Reino liga ir kt.);
- vietiniai galūnių kraujo apytakos sutrikimai (potrauminės žaizdos, opos, pragulos ir kt.);
- periferinės diabeto komplikacijos (diabetinė pėda, diabetinė polineuropatija, diabetinė klaudikacija ir kt.);
- judamojo-atramos aparato sutrikimai (artrozės, bursitai, randai po traumų, operacijų, epikondilitas, tendinitai, tendovaginitai ir kt.);
- stuburo skausmo sindromai su skausmo plitimu į viršutinę arba apatinę galūnę;
- edemos (patinimai) galūnėse;
- potrauminiai ir pooperaciniai galūnių kraujotakos sutrikimai.