Prieš patenkant į reabilitaciją, ypatingai jeigu reikia ilgai laukti eilėje, labai svarbu kuo greičiau pradėti mankštintis. Pratimų programa gali būti pradedama sekančią dieną po operacijos ar išorinės fiksacijos.(!)Yra būtina pakankama skausmo kontrolė – nedaryti pratimų per prievartą(!). Nepakanka vien tik judinti pirštus. Paprastai yra būtina atlikti atskirus pratimus delniniams pirštų sąnariams, alkūnės bei peties sąnariams tam, kad išlaikyti laikinai likusią funkciją bei siekiant greitesnio ir sklandesnio atsistatymo po imobilizacijos.
!!!Pratimus reikia atlikti taisyklingai, reguliariai. Atliekant per daug pratimų, jie gali būti atliekami netaisyklingai, be to tai yra sudėtinga ir vargina. Būtina stebėti patinimo riziką, beto, esant patinimui gali būti sunku atlikti pratimus. Tokiu atveju reikia dažniau palaikyti ranką pakeltą į viršų, kad pagerintumėte limfos nutekėjimą, o nuėmus gipsą ar jam neesant – taikyti šaltį ( šaldomąją priemonę įvynioti į rankšluostį ir dėti ant rankos ) kelis kartus per dieną iki 20 minučių ( svarbu neperšaldyti ) . Kai lūžis sugyja, maždaug po 6 savaičių, terapija yra tęsiama taip pat, tik ji tampa sudėtingesnė.
(!)Prieš atliekant bet kokius riešo pratimus, reikia pasitarti su chirurgu, kad išvengti antrinės lūžgalių dislokacijos(!).
Etapas Nr. 1 ( 0 – 4 savaitė arba kol imobilizuota gipsu )
Didžiausias dėmesys šiame etape yra skiriamas: neįmobilizuotų sąnarių judesių amplitudės palaikymui, skausmo ir patinimo kontrolei. Kol nėra pakankamos raumenų jėgos, judesys atliekamas nepilna amplitude.
Aktyvūs ir pasyvūs rankos pirštų judesiai:
1 pratimas – pirštų lenkimas/tiesimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir pakeltą į viršų. Alkūne galite remtis į stalą ar kitą pavišių. Lenkite kiekvieną pirštą po vieną prie delno pagrindo, kol suformuosite kumštį. Tada ištieskite lygiai tokia pačia tvarka pirštus įtempiant (pav.Nr.1). Nepavykstant išgauti pilno lenkimo ar tiesimo, galite judesį užbaigti padedant sveikąjai rankai (ištiesinti arba sulenkti pirštus) . Atlikite kas valandą po 10 - 15 kartų.
1 pav. Pirštų lenkimas/tiesimas.
2 pratimas – nykščio pritraukimas/atitraukimas
Sukite nykštį ratais į vieną ir į kitą pusę. Stenkitės nejudinti riešo. Atlikite kuo didesnius ratus nykščiu (pav.Nr.2). Atlikite kas valandą po 10 - 15 kartų.
2 pav. Nykščio pritraukimas/atitraukimas.
3 pratimas – pirštų atitraukimas/ptitraukimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir pakeltą į viršų. Išskėskite tiesius pirštus bei atitraukite nykštį ir juos įtempkite, poto suglauskite (pav.Nr.3). Atlikite kas valandą po 10 - 15 kartų.
3 pav. Pirštų atitraukimas/pritraukimas.
4 pratimas – pirštų suvedimas
Nykščiu pasiekite kiekvieno piršto pagalvėlę (pav.Nr.4). Atlikite kas valandą po 10 - 15 kartų.
4 pav. Pirštų suvedimas.
Aktyvūs peties sąnario judesiai:
1 pratimas –peties sąnario atitraukimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir atlikite rankos atitraukimą per peties sąnarį. Nuleiskite ranką žemyn prie šono (pav.Nr.5). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
5 pav. Peties sąnario atitraukimas.
2 pratimas – alkūnės lenkimas/tiesimas ir peties sąnario hipertiesimas/tiesimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę. Pradžioje kiškite alkūnę atgal už nugaros palei šoną ir atlikite sulenktos per alkūnę rankos kėlimą pirmyn į viršų per peties sąnarį. Nuleiskite ranką žemyn prie šono (pav.Nr.6). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
6 pav. Peties sąnario hipertiesimas/tiesimas.
3 pratimas – alkūnės lenkimas ir peties sąnario sukimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir sukite ranką ratais per peties sąnarį (pav.Nr.7). Atlikite po 10 ratų į kiekvieną pusę 3 kartus dienoje.
7 pav. Peties sąnario sukimas.
Etapas Nr. 2 ( 4 – 6 savaitė arba po gipso nuėmimo )
Šiame etape yra tęsiami pirmojo etapo pratimai ir pradedama tik aktyvių pratimų programa skirta riešo bei alkūnės sąnariams. Kol nėra pakankamos raumenų jėgos, judesys gali būti atliekamas nepilna amplitude. Jeigu dėvimas gydytojo paskirtas statinis įtvaras ( fiksiojantis įtvaras, bet nebe gipsas ), atliekant pratimus, įtvaras yra nuimamas. (!) Draudžiama šiame etape aktyvų nepilnos amplitudės judesį užbaigti pasyviai dididant judesių amplitudę sveikąją ranka ar kokia kita priemone ( spausti, remti per prievarta ranką į paviršius ar kitaip „laužti“), kadangi gali iškilti rizika antrinei lūžgalių dislokacijai.
1 pratimas – riešo lenkimas/tiesimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir pakeltą į viršų Alkūne galite remtis į stalą ar kitą pavišių. Lenkite riešą į žemyn - pirštai natūraliai išsitiesia. Laikykite tokioje padėtyje apie 5s. Tada kelkite riešą į viršų, kad pirštai susiriestų į laisvą kumštį. Laikykite tokioje padėtyje apie 5s (pav.Nr.8). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
8 pav. Riešo lenkimas/tiesimas.
2 pratimas – riešo judesiai į šonus
Padėkite delną ant stalo. Naudokite priešingą ranką, kad stabilizuotumėte dilbį virš riešo. Kiek įmanoma judinkite riešą iš vienos pusės į kitą, užlaikydami judesį vienoje ir kitoje padėtyje po 3 – 4s. Visą laiką delną laikykite ant stalo (pav.Nr.9). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
9 pav. Riešo judesiai į šonus.
3 pratimas – dilbio sukimas
Atsisėskite tiesiai ant kėdės, alkūnė turi būti sulenkta 90 laipsnių kampu, rankos paspaudimo padėtyje. Dilbis ir delnas padėti ant stalo ar kito lygaus paviršiaus. Pasukite delną į viršų, palaikykite 10 sekundžių ir tada apverskite delną žemyn, palaikykite 10 sekundžių kiekvienoje padėtyje. (!) Labai svarbu, kad alkūnė neatsitrauktš nuo šono – jeigu reikia, prilaikykite ją su kita ranka (pav.Nr.10). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
10 pav. Dilbio sukimas.
4 pratimas – sausgyslių slydimo pratimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir pakeltą į viršų. Pirštai ir riešas turi būti tiesūs. Nejudindami riešo, atlikite šiuos judesius: 1. Sulenkite pirštų galiukus į „letenos“ padėtį. 2. Toliau lenkite pirštus į kumštį (be nykščio). 3. Sulenkite pirštus kampu, laikydami pirštus tiesiai. 4. Sulenkite pirštus žemyn, siekdami iki delno pagrindo 5. Ištieskite pirštus į pradinę padėtį (pav.Nr.11). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
11 pav. Sausgyslių slydimo pratimas.
Etapas Nr. 3 ( 6 – 8 savaitė arbai kai lūžio vieta kliniškai sugijusi ir stabili )
Šiame etape yra tęsiami pirmojo ir antrojo etapo pratimai . Kol nėra pakankamos raumenų jėgos ir judesys atliekamas nepilna amplitude - judesį galima užbaigti pasyviai dididant judesių amplitudę sveikąją ranka. Taip pat pasitelkiamos kitos pagalbinės priemonės, skirtos judesio amplitudei didinti bei suėmimo jėgai lavinti. Jeigu dėvimas gydytojo paskirtas dinaminis įtvaras ( minimaliai fiksuojantis, bet leidžiantis lankstyti ranką per riešo sąnarį ), atliekant pratimus, įtvaras yra nuimamas. (!) Įtvarą galima dėvėti tik atliekant sunkesnes buitines veiklas.
1 pratimas – riešo lenkimas
Padėkite dilbį ant stalo ar porankio, leisdžiant rankai pakibti už stalo krašto. Tvirtai suimkite visą plaštaką, vos už riešo raukšlės. Patraukite riešą pirmyn ir lenkite žemyn, pirštus nukreipiant į grindis, kol pajusite vidutinio intensyvumo tempimą riešo sąnaryje. Palaikykite 20-30 sekundžių (pav.Nr.12). Grįžkite į pradinę padėtį. Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
12 pav. Riešo lenkimas su papildoma jėga.
2 pratimas – riešo tiesimas
Laikykite ranką sulenktą per alkūnę ir pakeltą į viršų. Pirštai ir riešas turi būti tiesūs. Lenkite sužeistą riešą atgal, kitos rankos delnu spausdami visą plaštaką atgal, kol pajusite vidutinio intensyvumo tempimą riešo sąnaryje. Palaikykite 20-30 sekundžių (pav.Nr.13). Grįžkite į pradinę padėtį. Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
13 pav. Riešo tiesimas su papildoma jėga.
3 pratimas – riešo sukimas (supinacija/pronacija)
Laikykite alkūnę prispaudę tvirtai prie šono. Alkūnė sulenkta 90 laipsnių kampu. Paimkite į ranką samtį ar medinę mentelę ir pasukite plaštaką delnu aukštyn. Palaikykite 20-30 sekundžių. Poto pasukite plaštaką delnu žemyn ir palaikykite 20-30 sekundžių (pav.Nr.14). Atlikite 3 kartus per dieną po 10 kartų.
14 pav. Riešo supinacija/pronacija.
4 pratimas – plaštakos suspaudimas
Paimkite į delną terapinę masę (tinka ir plastelinas) arba silikoninį kamuoliuką ir sugniaužkite pilnai į delną visais pirštais. Laikykite tokioje padėtyje 3 sekundes (pav.Nr.15). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
15 pav. Plaštakos suspaudimas.
5 pratimas – pirštų suspaudimas
Suspauskite terapinę masę (plasteliną ar silikoninį kamuoliuką) tarp nykščio ir pirmųjų 2 pirštų, spaudžiant užlaikyti 3 sekundes (pav.Nr.16). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
16 pav. Pirštų suspaudimas.
6 pratimas – pirštų tiesimas/išskėtimas su pasipriešinimu
Padarykite iš terapinės masės ar plastelino blyną. Galite blyną pasidėti ant stalo, kad būtų patogiau ir įspauskite į jį pirštų ir nykščio galiukus kartu. Kai pirštai tvirtai bus įsmigę į masę – skėskite pirštus, leisdami jiems lėtai slysti per masę (pav.Nr.17). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
17 pav. Pirštų išskėtimas/tiesimas su pasipriešinimu.
7 pratimas – „rakto“ suėmimas
Suspauskite terapinę masę (plasteliną ar silikoninį kamuoliuką) tarp nykščio ir rodomojo piršto, tarsi griebtumėt raktą. Suspaudus laikykite 3 sekundes (pav.Nr.18). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
18 pav. “Rakto” suėmimas.
8 pratimas – plaštakos koordinacija
Paimkite du mažus daiktus, kuriuos galite laikyti delne (medvilnės rutuliukai, kriauklės ar golfo kamuoliukai ir kt.). Perkelinėkite mažus daiktus delne vietomis (sukti juos delne, kad ridentųsi ir keistųsi vietomis) (pav.Nr.19). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
19 pav. Plaštakos koordinacija.
Etapas Nr. 4 ( 8 – 12 savaitė )
Šiame etape visus pratimus jau galima atlikti su pasunkinimu/papildomu pasipriešinimu, skirtus riešo sąnario stiprinimui. Joks dinaminis ar statinis įtvaras neturėtų būti dėvimas. Lengvas rankos naudojimas buityje yra galimas. (!) Sportinė veikla dar yra draudžiama ir ją galima pradėti praėjus mažiausiai šešiems mėnesiams po patirto sužalojimo.
1 pratimas – pasunkintas riešo lenkimas su spaudimu( „sienos plovimas“)
„Sienos plovimo“ veiksmas - laikydami ranką ant sienos ir padėtą ant servetėlės ar rankšluostuko, atlikite kuo didesnius ratu (pav.Nr.20). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
20 pav. Pasunkintas riešo lenkimas su spaudimu( „sienos plovimas“).
2 pratimas – pasunkinti riešo judesiai į šonus vertikalioje padėtyje (“maišelio kėlimas/nuleidimas”)
Patogiai padėkite riešą ant susukto rankšluosčio, esančio prie stalo krašto,nykščiu aukštyn. Naudokite maišelį su rankenomis, pripildytą daiktų (kruopų maišelis, keli obuliai ar kt.). (!) Į maišelį dėkite tik tiek, kad galėtumėte pakelti be papildomo skausmo (pajutus, kad lengva, geriau papildyti maišelio turinį). Nuleiskite ir pakelkite maišelį riešo pagalba. Turi būti jaučiamas tempimo jausmas, o ne skausmas (pav.Nr.21). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
21 pav. Pasunkinti riešo judesiai į šonus vertikalioje padėtyje (“maišelio kėlimas/nuleidimas”).
3 pratimas – riešo sukimas (supinacija/pronacija)
Laikykite alkūnę prispaudę tvirtai prie šono. Alkūnė sulenkta 90 laipsnių kampu. Suimkite plaktuko rankenos vidurį ir pasukite plaštaką delnu aukštyn. Palaikykite 20-30 sekundžių. Laikant plaktuko rankeną apačioje - tempimo jausmas bus jaučiamas stipriau. Poto pasukite plaštaką delnu žemyn ir palaikykite 20-30 sekundžių (pav.Nr.22). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
22 pav. Pasunkintas riešo sukimas (supinacija/pronacija).
4 pratimas – suėmimas bei riešo lenkimas/tiesimas
Paimkite storesnį rankšluostį ir atlikite gręžimo veiksmą į abi puses, užlaikant kiekvienoje padėtyje po 3 – 4 sekundes (pav.Nr.23). Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
23 pav. Plaštakos gniaužimas bei riešo lenkimas/tiesimas(“gręžimas”).
5 pratimas – pasunkinta plaštakos koordinacija
Įdėkite nedidelį kamuoliuką ar graikinį riešutą į negilų indą. Indelyje sukite kamuoliuką ratu delno pagalba, laikydami indelį delnu aukštyn (pav.Nr.24). Laikykite alkūnę tvirtai prispaustą prie šono. Atlikite 1 kartą per dieną po 10 kartų.
24 pav. Pasunkinta plaštakos koordinacija.
Naudota literatūra bei paveikslėlių šaltiniai:
127S.F.M.Duncan and C.W.Flowers, Therapy of the Hand and Upper Extremity: Rehabilitation Protocols, DOI 10.1007/978-3-319-14412-2_46, 47, 48, Springer International Publishing Switzerland 2015;
https://bracelab.com/clinicians-classroom/simple-home-program-for-an-unc...
https://www.aoaortho.com/media/files/W3%20-%20Distal%20Radius%20Fx.pdf ;
http://tcomn.com/wp-content/uploads/2016/06/Distal-Radius-Wrist-Fracture... ;
http://tcomn.com/wp-content/uploads/2016/06/Distal-Radius-Wrist-Fracture...
https://www.mammothortho.com/pdf/wrist-distal-radius-orif-postop.pdf.
Parengė
Ergoterapeutė/Kineziterapeutė
Agnė Žemaitė