VšĮ Šiaulių reabilitacijos centras įsigijo naujus šviesos terapijos įrenginius.
„DermalightR500R-1“
„DermalightR500R-1“ yra plačios paskirties medicininis ultravioletinių (UV) spindulių prietaisas. Šis prietaisas skleidžia UV-B spindulius (311 nm). Naudojama vidutinės bangos spinduliai. Dėl UV-B spindulių poveikio vykstantys fotobiologiniai procesai teigiamai veikia odos ligas.
„DermalightR2000“
„DermalightR2000“ yra modernus UV spindulius skleidžiantis prietaisas. Šviesos spektras yra UV-A 320-400 nm ir UV-B 311 nm. Įrenginys skleidžia nedidelį ir nekenksmingą matomos šviesos kiekį.
UV spindulių fototerapija – gydomasis šviesos poveikis
UV fototerapija naudojama daugeliui odos ligų gydymui, tokių kaip psoriazė, baltmė (vitiligo), neurodermatitas, įvairios egzemos. Sergant žvyneline, UV spinduliai slopina padidėjusį odos ląstelių susidarymą ir pleiskanojimą. UV-B spektro spinduliai, kurių ilgis 311 nm, yra rekomenduojami gydant psoriazę. UV-A spinduliai (320-400 nm) yra tinkami sergant neurodermatitu. Nustačius tinkamą dozę ir gydymo trukmę galima pagerinti odos išvaizdą.
Koks skirtumas tarp UV-A ir UV-B spindulių?
Saulės šviesa skleidžia ultravioletinę spinduliuotę, kurią sudaro skirtingi spindulių tipai. Labiausiai žinomi ultravioletiniai spinduliai yra UV-A ir UV-B. Šie spinduliai gali įvairiai paveikti žmogaus odą.
Kas yra UV spinduliuotė?
UV spinduliuotė yra elektromagnetinės energijos forma. Ji gali būti gaunama iš natūralių šaltinių, tokių kaip saulės spinduliai, taip pat iš dirbtinių šaltinių, pavyzdžiui: lazerių, soliariumų.
UV spinduliai skirstomi pagal jų bangos ilgį: UV-A (ilgiausia banga), UV-B (vidutinio ilgio banga), UV-C (trumpiausia banga).
Ką reikėtų žinoti apie UV-A spindulius?
- Jų bangos ilgis yra didesnis, tačiau energijos lygis yra mažesnis nei kitų UV spindulių.
- Jie yra skvarbesni nei UV-B spinduliai – UV-A spinduliai gali pasiekti giliau esančias ląsteles.
- Skirtingai nuo UV-B spindulių, ozono sluoksnis jų neabsorbuoja. Apie 95 proc. UV spindulių, pasiekiančių žemę, yra UV-A spinduliai.
- UV-A spinduliai yra pagrindinė saulės spindulių rūšis, naudojama soliariumuose.
- Jie gali prasiskverbti pro stiklą ir debesis.
Ką reikėtų žinoti apie UVB spindulius?
- Palyginti su UV-A spinduliais, UV-B spinduliai turi trumpesnį bangos ilgį ir aukštesnį energijos lygį.
- Juos iš dalies absorbuoja ozono sluoksnis, tačiau kai kurie spinduliai vis tiek praeina. Apie 5 proc. UV spindulių, pasiekiančių žemę, yra UV-B spinduliai.
- Per didelis UV-B spindulių kiekis sukelia odos nudegimus. Paprastai UV-B spindulių poveikis pasireiškia praėjus kelioms valandoms po saulės poveikio.
- Šie spinduliai neprasiskverbia pro stiklą, juos, labiausiai tikėtina, filtruoja debesys.
Naudota literatūra
https://www.drhoenle.de/en/uv-phototherapie/
https://www.healthline.com/health/skin/uva-vs-uvb#uv-ray-strength
Parengė:
FMR gydytojas
Marius Atkočiūnas