Vonių gydomosios savybės ir poveikis organizmui2021-12-22

Vandens procedūros medicinoje naudojamos jau labai seniai ir jau kadaise yra virtusios atskiru mokslu. Vonios gali būti bendros – visam kūnui, ir vietinės, kai į vandenį panardinama tik dalis kūno.

Pagal sudėtį vonios būna mineralinės, dujų, aromatinės, gydomosios, vaistažolių. O pagal vandens temperatūrą jos skirstomos į šaltas (žemiau 20 laipsnių), indiferentinės (34 -37 laipsniai), šiltas (38 – 39 laipsniai) ir karštos (nuo 40 laipsnių ir karštesnės).

Pati geriausia vis dėlto laikoma 37-38 laipsnių temperatūrą. Karštesnis vanduo tiesiog išsekins. Atliekant procedūras voniose galioja gana griežtos taisyklės. Pavyzdžiui, negalima to daryti pilnu skrandžiu, iškart pavalgius. Maudomosi arba prieš valgį arba 1,5-2 valandos po jo. Po karštos vonios dera trumpam palįsti po vėsiu dušu. O mirkti vonioje negalima ilgiau kaip 10-15 min., daugiausia 20-25 min., net jei puikiausiai jaučiatės, antraip širdis patirs per didelį krūvį. Po procedūros patartina 15 min. pailsėti.

Vonias gydomaisiais tikslais paprastai skiria gydytojas – jis nurodo ir vandens tamperatūrą, procedūros trukmę, dažnumą, procedūrų skaičių vienam gydymo kursui. Tačiau ir paprastoje vonioje nerekomenduojama gulėti kasdien – geriau tai daryti kas 2-3 dienas.

Peršalus gerai padeda karštos vonios, bet tik tuo atveju, jei ligonio kūno temperatūra ne aukštesnė kaip 37 laipsniai. Karšta vonia skatina prakaitavimą, sušildo organizmą, stimuliuoja medžiagų apykaitą, atpalaiduoja raumenis. Drungnos ir šaltos vonios jaudriną nervų sistemą ir skatina šilumos išsiskyrimą. Jos leistinos tik užsigrūdinusiems, sveikiems žmonėms.

Šiltos vonios tinkamai parinkus priedus (druskas, žolelės, aromatinės ir putojančios priemonės), gerina savijautą sergant sąnarių, nervų ligomis, osteochrondrozę, podagra. Jos padeda greičiau pasveikti po sunkių ligų bei traumų, didina organizmo atsparumą peršalimo ligomis.

Reabilitacijos centre naudojamos perlinės vonios su priedais:

  1. Perlinė vonia su beržų lapų ir pumpurų ekstraktu (jos gydomasis poveikis toks, kad naikina grybelius, bakterijas, skatina šlapimo išsiskyrimą, prakaitavimą).
  2. Perlinė vonia su terpentinu (šios vonios metu „atsidaro“ kapiliarai, suaktyvina visų kapiliarų veiklą, atstato pilnavertę organų mitybą elementais, gyvybiškai svarbiais ląstelėms ir audiniams. Atkūrus visavertę kraujotaką organizmas ima sveikti ir jaunėti.
  3. Perlinė vonia su ozonu (šios vonios metu pagerėja kraujotaka, ląstelės, audiniai ir organai prisotinami deguonimi, stimuliuoja ir moduliuoja imuninės sistemos veiklą, naikina virusus, bakterijas, grybelius, gerina širdies ir smegenų veiklą.
  4. Perlinė vonia su bišofitu (šios vonios metu vyksta priešuždegiminis poveikis, mažėja patinimai, slopina grybelių ir bakterijų dauginimąsi, turi vietinį antiseptinį poveikį, mažina nervinę įtampą, raumenų nuovargį).
  5. Perlinė vonia su natūraliu pušų ekstraktu (šios vonios metu stiprėja imunitetas, mažinamas nuovargis, stresas, stabdomas odos senėjimas ir kt.)
  6. Taip pat naudojamos viršutinių ir apatinių galūnių vonelės be priedų arba su įvairiomis gydomosiomis medžiagomis (natūraliais pušų ekstraktais, beržo lapų ir pumpurų ekstraktais).

 

Parengė

FMR slaugytoja

Asta Šakūnaitė