Naujovės reabilitacijoje2021-11-16

 

Vast. Rehab interaktyvi kineziterapija

Kompiuteriniai žaidimai su grįžtamuoju ryšiu padeda pacientams ilgiau koncentruoti dėmesį, stipriai motyvuoja siekti tikslo, įtraukia į žaidimą, pacientai noriai atlieka užduotis, mankštintis gali ilgiau nei įprastai, mažiau vargina skausmas.

Privalumai:

  • Greičiau atsistato funkcijos,
  • P asiekiami geresni rezultatai nei įprastai mankštinantis,
  • Reabilitacija tampa nenuobodi, todėl pacientai noriai kartoja užduotis.

Vast.Rehab – tai universali virtualios realybės sistema, kurioje pacientai gali treniruotis atlikdami pratimus be įrankių ar su pasipriešinimo įrankiais (svareliais, gumomis ir t.t.), arba ant treniruoklių. Yra galimybė tęsti reabilitaciją namie. Visų pacientų darbas gali būti valdomas iš centrinės stoties.

 

 

Virtualios realybės programa BehaVR​

Virtualios realybės programos mažina skausmą, stresą, gydo depresiją. Terapijos metu sukaupiamas dėmesys ir tokiu būdu blokuojamas skausmo pojūtis. Motorinis ir sensorinis grįžtamasis ryšys neurotransmiterių pagalba mažina skausmą.

BehaVR – daugiasensorinis virtualios realybės įrenginys, kuris padeda streso ir emocijų valdyme. Pavyzdžiui, esate paplūdimyje ar vaikščiojate miške ir jaučiate pojūčius, tarytum būtumėte tose vietose.

 

Virtualios realybės sistema senjorams C2Care​

C2Care Neuro ir Brain sistema – tai hiperrealistinės ir papildytosios realybės pažinimo funkcijų lavinimo programų paketai skirti senjorams. Pacientai terapijos metu turi dėvėti virtualios realybės akinius. Virtualios aplinkos sukurtos taip, kad jas lengvai suprastų pagyvenę žmonės, atpažintų daiktus, jie atsidurtų atpažįstamose aplinkose.

Apsipirkimas virtualioje parduotuvėje stimuliuoja dėmesingumą, atmintį. Puiki aplinka skirta socializacijai, kur pacientai virtualioje aplinkoje gali pažaisti su mielu šuniuku lakstančiu aplinkui, reaguojančiu į žvilgsnį, rankas ir pakeliančiu nuotaiką. Pabuvimas tokioje aplinkoje gali pakeisti ir labai supaprastinti kaniterapijos užsiėmimą. Senjorams patiks ir relaksacinės aplinkos, kurios perkels juos į nuostabius gamtos kampelius.

 

BreathingLabs interaktyvus kvėpavimo treniruoklis​

BreathingLabs treniruoklis – tai interaktyvus prietaisas suspaustų lūpų iškvėpimo pratimams atlikti. Interaktyvūs kompiuteriniai žaidimai motyvuoja pacientus atlikti kuo ilgesnį kokybišką iškvėpimą, todėl pasiekiama geresnė plaučių ventiliacija..

Kvėpavimo pratimai rekomenduojami pacientams po kvėpavimo takų ligų, esant hipoventiliacijai, sergant bronchine astma, plaučių emfizema, lėtine obstrukcine plaučių liga. Be to, gilūs iškvėpimo pratimai efektyviai ramina, mažina stresą, kraujo spaudimą, atpalaiduoja nervų sistemą, todėl rekomenduojami įvairaus amžiaus pacientams, kurie kovoja su įtampa.

Reguliariai atliekami iškvėpimo pratimai padeda giliai iškvėpti oro likučius iš plaučių, palaiko oro takus ilgiau atvirus ir geriau ventiliuojamus; taip pat sumažina kvėpavimo raumenų įtampą kuri atsiranda dėl apsunkinto iškvėpimo.

 

Therasuit

Specializuotas kostiumas, kuris iš pradžių buvo sukurtas astronautams, buvo naudojamas siekiant sumažinti neigiamą nesvarumo poveikį kūnui. Dabar ši įranga naudojama raumenų stiprinimui. Šio kostiumo dėka žmogus išmoksta taisyklingai judėti. Kostiumas prisideda prie taisyklingų refleksų vystymosi ir sumažina krūvį sąnariams, raumenims ir sausgyslėms. TheraSuit padeda pacientui pagerinti pusiausvyrą ir koordinaciją, o dėl dinamiškos raumenų veiklos didina kaulų tankį.

 

Apostherapy

AposTherapy yra sistema, kuri turi alternatyvų pavadinimą „išmanieji batai“. Tai biomechaninė sistema, skirta sumažinti pažeistų sąnarių apkrovą ir tuo pačiu palengvina darbą kojų bei nugaros raumenims. Tokiu būdu šalinamas skausmas ir žmogus gali vėl vaikščioti be diskomforto. Šie batai gaminami individualiai kiekvienam pacientui, todėl žmogus vaikščiodamas nejaučia jokio diskomforto. Šios reabilitacinės terapijos principas yra spaudimo centro keitimas: batai seka pėdos judėjimo jėgą ir nustato tašką, į kurį einant turi kristi žmogaus svoris.

 

Rs Scan pedografijos sistema​

Tai lengva, paprasta naudoti, tiksli pėdų apkrovos analizės sistema. Į nedidelę plokštę integruota virš 4000 slėgio jutiklių, kurie tiksliai išmatuoja slėgį, tenkantį kiekvienam plokštės paviršiaus milimetrui, todėl greitai automatiškai kiekybiškai aptinka pėdų funkcijos sutrikimus. Analizuojamos statinės, dinaminės apkrovos ir balansas, programinėje įrangoje vizualiai grafiškai pateikiami informatyvūs biomechaniniai parametrai. Tyrėjams patogu tai, kad duomenys išsaugomi elektroninėse pacientų kortelėse, matavimai automatiškai palyginami su norminiais rodikliais, vaizdžiai išskiriami neatitikimai. Klinikinė tyrimo nauda: dėl netolygiai ir fiziologiškai neteisingai pasiskirsčiusių pėdų apkrovų gali sutrikti eisenos biomechanika ir dėl to skaudėti pėdas, nugarą, stambiuosiuosius kojų sąnarius ir t.t. Laiku atskleidus sutrikimus, juos galima koreguoti.

 

 

 

Rewalk

Rewalk yra tobulai sukonstruota sistema, kuri yra bioninis egzoskeletas, robotinė įranga, su kuria net paralyžiuotas pacientas gali stovėti, vaikščioti ir lipti laiptais. Nepaisant to, kad Rewalk turi pakankamai didelį savo svorį – daugiau nei 20 kg, žmogus šios apkrovos nepatiria, nes prietaisas savo svorį perkelia ant žemės. Dėl sukurtos jautrios programos egzoskeletas pats nustato judėjimą, kuris reikalingas pacientui. Anksčiau Rewalk sistema veikė tik kaip reabilitacijos metodas medicinos centruose, tačiau dabar šią įrangą galima įsigyti nuolatiniam asmeniniam naudojimui. Reabilitacijos klinikos specialistai apmoko pacientą tinkamai naudoti egzoskeletą, po kurio žmogus gali naudotis prietaisu savarankiškai.

 

Huber

Huber® 360 turi unikalią Daugiakryptę motorizuotą platformą. Šioje platformoje ir rankenose įdiegti jėgos jutikliai. Pacientai lavina fizinius ir pažinimo funkcijų parametrus — tai neuroraumeninė reabilitacija ir jos efektyvumo įvertinimas. Kai judrumas ir lankstumas pasiekia normalią būseną, pacientai gali tęsti užsiėmimus, norėdami palaikyti arba pagerinti sveikatos būklę. Huber® 360 išskaido gydymą į 4-ių pagrindinių judėjimo komponentų reabilitaciją: lankstumo ir mobilumo, progresinio stiprinimo, laikysenos ir pusiausvyros, pasipriešinimo.

Lankstumas ir mobilumas

  • Dinaminis laikysenos korektorius padidina tempimo pratimų tikslumą (preciziškumą).
  • Daugiakryptė motorizuota platforma mobilizuoja sąnarius kiekvienoje judėjimo plokštumoje.

Progresinis stiprinimas

  • Dinaminis laikysenos korektorius užtikrina tinkamą kūno padėtį fizinio krūvio metu.
  • Grįžtamasis ryšys ekrane leidžia kontroliuoti jėgą ir kryptį geresniam stiprinimui.

Laikysena ir pusiausvyra

  • Statinė ir dinaminė jėgos platforma pagerina laikysenos sutrikimų ir pokyčių objektyvizavimą.
  • Pusiausvyros pratimai yra įdomūs pacientui, tačiau reikalaujantys pastangų.

Pasipriešinimas

  • Progresiniai pratimai, adaptuoti pagal paciento fizinę būklę, pagreitina jo sveikimą.
  • Trumpalaikiai didelio intensyvumo pratimai padeda greitesniam rezultatui pasiekti.

DIERS 4D

Pažangi 3D/4D stuburo ir laikysenos analizės technologija. Sistemą sudaro šviesos projektorius, kuris paciento gale projektuoja linijinį tinklelį, kurį įrašo vaizdo įrenginys. Kompiuterinė programinė įranga analizuoja linijos kreivumą ir sukuria trimatį paviršiaus modelį. Priešingai nei rentgeno spinduliai, DIERS pateikia išsamią informaciją apie viso kūno laikyseną tik vienu matavimu, pvz. stuburo išlinkimas (šoninis ir priekinis), slankstelių sukimasis ir dubens padėtis. Raumenų disbalansas gali būti aptiktas pagal nugaros paviršiaus kreivumo vaizdą.

 

Privalumai:

  • Nėra apšvietos,
  • Bekontaktis skenavimas,
  • Greitas atlikimas,
  • Kompaktiškas įrenginys (1,5 x 3 m).

RehaIngest disfagijos nustatymo ir rijimo pratimų prietaisas​

Tai inovatyvus prietaisas rijimo sutrikimų nustatymui, stebėsenai ir rijimo funkcijos reabilitacijai. Pasitelkiant grįžtamojo ryšio technologiją, kiekybiškai ir kokybiškai įvertinama ir vizualizuojama anatominių struktūrų veikla rijimo orofaringinės fazės metu. Specialistams pateikiama vertinga informacija, leidžianti aptikti sutrikimus ryjant skystą, pusiau kietą ar kietą maistą. RehaIngest pagalba rijimo informaciją galima rinkti ilgą laiką, dienos metu ar miegant, tai padeda aptikti slaptus sutrikimus. Žaidybiniai pratimų scenarijai skirti lavinti ir koordinuoti anatominių struktūrų veiklą ryjant, tai padeda efektyviai sumažinti disfagiją. Aiški personalizuota rijimo momento vizualizacija padeda suprasti anatominių struktūrų veiklą ir motyvuoti pacientą. Pateikiama informatyvi įvertinimo, ilgalaikio stebėjimo ir paciento darbo efektyvumo ataskaita.

 

 

 

Naudota literatūra:

  1. https://vast.rehab
  2. https://www.practicalpainmanagement.com/patient/virtual-reality-for-pain...
  3. https://www.c2.care/en/
  4. https://www.breathinglabs.com/
  5. https://mediglobus.com/top-5-innovations-in-rehabilitation/
  6. https://medlink.lt/produktas/rs-scan-pedografijos-sistema/
  7. https://www.teida.lt/out/media/Huber360.pdf
  8. https://diers.eu/en/products/spine-posture-analysis/diers-formetric-4d/
  9. https://hasomed.de/en/products/rehaingest/

Parengė:

FMR gyd. Marius Atkočiūnas