Į Šiaulių reabilitacijos centrą – ir pasigydyti, ir sukaupti naujų jėgų...

direktore

Savalaikės ir kokybiškos reabilitacijos procedūros ligonį kur kas greičiau pastato ant kojų po patirtos traumos, persirgtų ligų ar kilusių jų komplikacijų, padeda sparčiau atgauti prarastą darbingumą, sukaupti naujų fizinių bei dvasinių jėgų, sugrįžti į įprastą darbo ritmą ir kasdienę dienotvarkę. Tai aksioma, grindžiama begale pavyzdžių, kurių akivaizdžią naudą rodo didėjantis pacientų antplūdis į šalies reabilitacijos įstaigas. Viena tokių įstaigų – puikiai sutvarkytas ir išpuoselėtas Šiaulių reabilitacijos centras, pacientams jau daug metų teikiantis kuo įvairiausias sveikatą grąžinančias paslaugas.

Viešoji įstaiga Šiaulių reabilitacijos centras įsikūrusi dar senais tarybiniais laikais statytame pastate, tačiau vos įžengus vidun pasijaučia reikli, preciziškai apgalvota centro direktorės Irinos Jazdauskaitės Uščiauskienės ilgamečio vadovavimo praktika: tarsi vakar atnaujintos patalpos, ideali švara ir tvarka, jauki aplinka, medicinos personalo dėmesingumas ir paslaugumas... Čion atvykstančių ligonių aptarnavimas - aukščiausio lygio, mat jau antrus metus sėkmingai veikiant e.sveikatos sistemai, pacientams ir juos lydintiems artimiesiems nereikia stumdytis eilėse, gaišti laiką registratūroje aiškinantis asmens duomenis, sveikatos sutrikimo pobūdį ar kitus klausimus.

Pacientai puikiai vertina visas čia teikiamas procedūras, todėl sveikatą norinčių kuo greičiau susigrąžinti ligonių čia niekada netrūksta. Na, o užsienyje įsigyta nauja moderni medicinos aparatūra didina galimybę teikti dar įvairesnes reabilitacines paslaugas, ilginti ligų ir būklių, kurioms esant pacientui reikalinga reabilitacinė pagalba, sąrašą bei apimtis.

Vertina paslaugų kokybę ir rūpestį pacientu

Tai, kad šiais nelengvais laikais Šiaulių reabilitacijos centras geba pritraukti didelį pacientų srautą, taigi ir pasiekti, kad palyginti nedidelio, bet darnaus kolektyvo veikla duotų puikių rezultatų, rodo, jog visos tarnybos čia dirba lyg puikiai suderintas mechanizmas, jog visų jų veiksmai apgalvoti nuo pirmojo iki paskutinio sprendimo. O visi šie sprendimai, anot centro vadovės, visų pirma nukreipti tolesnio teikiamų paslaugų bei pacientų aptarnavimo gerinimo, kartu ir centro darbuotojų efektyvesnio darbo linkme. Štai jau minėta e. sveikatos sistema. Jos įdiegimo privalumus ir naudą iškart pajuto centro darbuotojai, ir, svarbiausia, pacientai.

„Atvykęs pakartotinių procedūrų pacientas pateikia anksčiau jam išduotą specialią kortelę, ir viskas registratūros darbuotojai – kaip ant delno, - apie e. sveikatos sistemos privalumus pasakoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Daiva Kaušaitė. – Kompiuterio monitoriuje apie ligonį pateikiama visa gydymui reikiama informacija: asmens kodas, gyvenamoji vieta, socialinis draustumas, sveikatos sutrikimai, apsilankymai, skirtos procedūros, jų poveikis ir t.t.“

Jei pacientas į Reabilitacijos centrą atvyksta pirmą kartą, pateikia savo duomenis, gauna minėtą kortelę ir vėliau pakartotinai jokios informacijos apie save teikti nereikia. To dėka pacientas kur kas greičiau aptarnaujamas, nereikia gaišti eilėje ar prie procedūrų kabineto. Tokia sistema ypač naudinga sunkesniais sveikatos sutrikimais besiskundžiančiam pacientui, kuriam kartais net kelioms minutėms sunku atsistoti, savarankiškai pajudėti. Beje, tokiems ligoniams, kad nepavargtų, pasiūlomos specialios priemonės – vežimėliai, vaikštynės.

Nauja aparatūra – didesnės galimybės

Prieš savaitę Reabilitacijos centre pradėjo veikti nauja moderni aparatūra, kurią centro direktorė nusipirko ir atsivežė iš Čekijos. Tai aparatas „Extremiter 2010“, atliekantis vakuuminės kompresinės terapijos procedūrą. „Net apie 500 skirtingų būklių gydo ši naujas prietaisas,“ - džiaugiasi gydytoja D.Kaušaitė. Jo veikimo principas – galūnių kraujotakos gerinimas patyrus traumas, esant įvairiems kraujotakos sutrikimams, varginant edemoms (tinimams), esant ilgai negyjančioms žaizdoms (pvz. diabetinė pėda) ir kt.

Gydomoji galūnė (ranka ar koja) įkišama į specialų cilindrą, patogiai padedama ir, valdymo pulte nustačius reikiamus parametrus, pradedama procedūra. Jos metu galūnė yra veikiama besikeičiančių slėgių skirtumo, to pasekoje gerėja kraujotaka, nes paveikiamos net pačios smulkiausios kraujagyslės. Na, o kai kraujotaka suintensyvėja, audiniai kur kas geriau aprūpinami reikiamomis medžiagomis, todėl mažėja skausmas, nyksta tinimas, greičiau gyja žaizdos, sparčiau šalinami traumų padariniai. Kitaip sakant, ligonio savijauta gerėja kur kas greitesniais tempais.

Tiesa, yra kontraindikacijų, kada vakuuminės kompresijos terapinė procedūra netinkama. Jos negalima skirti, jei pacientą vargina kraujavimai, ūmus uždegimas ar infekcija, jei yra trombozės ar embolijos rizika ir kt. 

Negyvosios jūros klimatas, muzikos ir spalvų terapija

Reabilitacijos centro pacientai puikiai vertina ir vos prieš metus įrengto gydomojo kambario, kuriame sukurtas specialus Negyvosios jūros klimatas, terapinį poveikį. Naują gydymo ir sveikatinimo procedūrą Šiaulių reabilitacijos centras pradėjo teikti pirmasis šalyje, o, sužinoję apie jos naudą organizmui, šiauliečių pavyzdžiu jau seka ir kitos Lietuvos reabilitacijos įstaigos.

Pasak įstaigos direktorės I.Jazdauskaitės Uščiauskienės, Negyvosios jūros klimatas patalpoje sukuriamas ultragarsinio prietaiso pagalba purškiant sterilų 5 proc. Negyvosios jūros tirpalą, kuris sklinda į aplinką sauso rūko pavidalu. „Tokiu būdu kambaryje susikaupia ligos paveiktam organizmui padedančių greičiau sveikti cheminių elementų spektras, galima sakyti, visa Mendelejevo lentelė, o ant patogių minkštasuolių įsitaisiusiems pacientams belieka šituo gėriu tik kvėpuoti, kuo daugiau jo į plaučius įtraukti,“ - vaizdingai paaiškina direktorė, pridurdama, jog kartu su specialiu tirpalu į kambarį pučiamas ir neigiamai jonizuotas deguonis, todėl vienu metu pagerėja tiek deguonies pernešimas, tiek naudingųjų mikroelementų patekimas į vidaus organus. Ši procedūra, anot centro vadovės, yra nepalyginamai pranašesnė už vadinamojo „druskos kambario“ poveikį, nes yra ir kur kas veiksmingesnė (gydomosios dalelės įsiskverbia giliai į kvėpavimo takus, atblokuojamos net smulkiausios bronchų alveolės,  sunaikindamos ten tūnančios bakterijos), ir nepalieka jokių nuosėdų. Imuninę organizmo sistemą efektyviai stiprinanti procedūra ypač veiksminga sergantiems bronchų astma ar kitomis ūmiomis bei lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, varginamiems širdies ir kraujagyslių ligų, sunkiai pasiduodančių gydymui odos ir alerginių susirgimų, kamuojamiems stresų, depresijos, nerimo, nemigos ir kitų psichikos sutrikimų ar psichologinių problemų. Beje, procedūros gydomąjį poveikį dar sustiprina kartu taikomos papildomos – muzikos ir spalvų – terapinės priemonės. Pusvalandį trunkančios procedūros metu pacientai klausosi ramios muzikos, ekrane stebi maloniai nuteikiančius įspūdingus gamtos vaizdus, o teigiamą įtaką bendrai savijautai sustiprina patalpą nušviečiančios besimainančios švelnių tonų spalvos... Kitaip sakant, tai yra kompleksinė terapija, kai pacientas vienu metu gauna plataus spektro reabilitacinę pagalbą. „Lengviau kvėpuoti pasidarė jau po pirmojo apsilankymo, - ką tik išėjusi iš Negyvosios jūros kambario po procedūros, pasidžiaugia pacientė Valerija. – Ir nuotaika pasitaisė – užplūdo palaiminga ramybė...“ Beje, kai kurie pacientai procedūros metu esą net prisnūsta, nors prisipažįsta kenčiantys dėl nemigos...

Masažų įvairovė

Pacientų labai mėgiamos ir masažo procedūros. Šiaulių reabilitacijos centre atliekami įvairių rūšių masažai, tarp jų – itin efektyviu gydomuoju poveikiu pasižymintis sausasis viso kūno (hidromasažas) ar atskirų jo sričių masažas, taip pat - veiksmingas limfodrenažinis masažas. Pastarasis taikomas lėtinio venų nepakankamumo, trombozių profilaktikai (atliekamas kojų srityje),  limfinėms edemoms po mastektomijos. Limfodrenažo procedūros taip pat gali būti skiriamos gerinant kraujotaką galūnėse, šalinant kojų sunkumą, tirpimą, nuovargį ir kt..

Na, o traumuotas plaštakas ir su tuo susijusias paciento apsitarnavimo problemas padeda išspręsti ergoterapijos procedūros. Kai apsilankėme ergotrapijos kambaryje, ergoterapeutas Andrius Kalvelis pravedė užsiėmimus net keturioms pacientėms. Jų atliekami pratimai, regis, nesudėtingi, tačiau, kaip įsitikinome, komplikuotas rankų traumas patyrusioms pacientėms tai – ganėtinai nelengva užduotis.

„Rugsėjo 6 dieną eidama per gatvę pastebėjau, kad užsidegė raudonas šviesoforo signalas, - prisimena šiaulietė Asta. – Skubėdama neatsargiai ant šaligatvio pastačiau koją ir nugriuvau. Susitrenkiau ranką – lūžo alkūnkaulis. Po operacijos dvi savaites ranka buvo sugipsuota, o vėliau paaiškėjo, kad reikalinga dar viena operacija. Iki šiol sunku sužalotą ranką valdyti, apsitarnauti, todėl lankau gydomąsias procedūras. Jaučiu jų poveikį ir tikiuosi, kad plaštakos funkcijos pamažu visiškai atsistatys...“

Vandens procedūros – jaukioje aplinkoje

Toli gražu ne visos šalies gydyklos galėtų pasigirti ir tokia jaukia aplinka vandens procedūrų zonoje, kokią įsirengęs Šiaulių reabilitacijos centras. Švelnios pastelinės sienų spalvos, švara ir tvarka. Pacientų patogumui - erdvios vonios, naujos mankštinimosi vandenyje priemonės ir, be abejo, dėmesingos, kiekvieną judesį, kad jis ligoniui būtų kuo efektyvesnis, patikslinantys kineziterapeutai. Čia sveikatos semiasi judėjimo – atramos aparato sutrikimų varginami pacientai, daugiausia – kenčiantieji dėl susiformavusių skausmingų išvaržų ir kitokių stuburo pakenkimų, patyrusieji įvairias traumas. „Vandenyje yra kur kas lengviau atlikti specialius pratimus, taigi nereikia ligoniui įdėti daug pastangų, o poveikis – net geresnis nei mankštinantis sporto salėje,“ - sako gydytoja D.Kaušaitė, o šiuos jos teiginius patvirtina ir ką tik procedūrą baigę pacientai.

Purvo ir parafino aplikacijų kambaryje pacientams taikoma veiksmingą šiluminio, cheminio ir mechaninio poveikio derinį turinti gydomojo Likėnų purvo terapija ir  parafino aplikacijos. Šios procedūros taikomos sergantiems sąnarių ligomis, patyrusiems peties traumas, raiščių ar menisko plyšimus, taip pat sergantiems įvairiomis nervų sistemos ligomis ir t.t.

Perlinės vonios – dar viena veiksminga atpalaiduojanti bei raminanti gydomoji procedūra. Priklausomai nuo susirgimo, skiriamos terpentino, jodo bromo, jūros druskos, pušų ekstrakto ar mineralinio vandens vonios, kurių poveikį pacientai tvirtina pajaučiantys jau po pirmojo apsilankymo – apima malonus nuovargis, kūnas atsipalaiduoja, judesiai tampa kur kas lengvesni, ne tokie skausmingi...

Beje, šiame reabilitacijos centre pacientai gali pasirinkti ir alternatyviajai medicinai priskiriamą akupunktūrą. Ją atliekanti rytietišką techniką puikiai įvaldžiusi centro vadovė I.Jazdauskaitė Uščiauskienė pastebi, kad susidomėjimas šia terapine procedūra auga, ir esą greičiausiai dėl to, jog pacientai nori išbandyti kuo įvairesnius sveikatos susigrąžinimo būdus, atsirenkant pačius tinkamiausius, organizmui turinčius geriausią poveikį. Jau vien tai, kad akupunktūra turi tūkstantmetes tradicijas ir iki šių dienų nepraranda populiarumo, esą rodo, kad ji – puiki nemedikamentinė priemonė kovojant su tam tikrais sveikatos sutrikimais.