Hidroterapija
CO2 vonia
Įrenginys PhysioTRONIC – gydymui skirtos sausos išorinės CO2 dujų vonios (hermetiški dujomis užpildyti maišai kūnui ar galūnėms). Naudojant CO2 oda stimuliuojama dujų burbuliukais – CO2 prasiskverbia į odą ir padidina kraujo bei ląstelių absorbuojamą deguonį. Procedūra atliekama visam kūnui arba tik galūnėms.
Procedūros metu naudojamos CO2 dujos perduodamos į plastikinį maišą. Poveikis priklauso nuo odos absorbcijos galimybių – ji absorbuoja anglies dioksidą 100 kartų geriau nei vandenį. Kliniškai įrodyta, kad naudojant CO2 gerėja odos kraujotaka, padidėja parcialinis deguonies slėgis, normalizuojasi kraujospūdis. Teigiamas poveikis celiulito paveiktai odai – aiškinama, jog CO2 yra riebalus tirpdančios dujos.
Gydymo poveikis: stiprina jungiamąjį audinį, pagerina kraujotaką, atpalaiduoja pavargusias galūnes, valo odą, normalizuoja kraujo spaudimą, stiprina kapiliarus, pagerina ląstelių kvėpavimą.
Indikacijos: širdies irkraujagyslių sistemos ligos, kvėpavimo sistemos ligos, centrinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai, menopauzė, I, II laipsnio nutukimas, podagra remisijos būklėje, lengvos formos cukrinis diabetas, judamojo-atramos aparato ligos.
Hidroterapija – tai įvairios temperatūros gėlo vandens procedūros, skirtos gydymui, sveikatinimui, ligų prevencijai. Gėlo vandens veikimo mechanizmą lemia temperatūros ir mechaninis komponentai.
Vanduo veikia savo temperatūra, o taip pat mechaniškai. Mechaninį vandens poveikį lemia vandens masės judėjimas, hidrostatinis slėgis ir asmens nesvarumo būsena.
Žmogaus organizmas vandenyje temperatūrą suvokia kaip:
- šaltą – mažiau kaip 20 °C;
- vėsią – nuo 20 iki 33 °C;
- termiškai neutralią – nuo 34 iki 37 °C;
- šiltą – nuo 38 iki 39 °C;
- karštą – daugiau kaip 40 °C.
Šaltas vanduo per 1–2 sek. sutraukia odos kraujagysles (pirmoji fazė), po to jos išsiplečia ir oda parausta, pasidaro šilta (antroji fazė); ilgai veikiant šalčiui, reakcija pereina į trečiąją fazę, kai išsivysto pasyvi hiperemija.
Karšto vandens poveikis taip pat turi 3 fazes: pirmoji – trumpas kraujagyslių spazmas, kuris pereina į aktyvią hiperemiją (antroji fazė), o jei poveikis užtrunka, vystosi pasyvi hiperemija (trečioji fazė).
Šalto vandens poveikis: dirgina įvairias organizmo sistemas, tačiau veikimo pradžioje slopina kvėpavimo centrą, o vėliau kvėpavimas pagilėja ir padažnėja. Dėl šalto vandens greitėja šilumos gamyba, todėl vyksta ryškūs organizmo metaboliniai procesai.
Šilto vandens poveikis: mažina raumenų tonusą, slopina žarnyno peristaltiką ir psichoemocinį dirglumą, skatina prakaitavimą ir medžiagų apykaitos skilimo produktų išsiskyrimą su prakaitu.
Gydomosios vonios
Gydomoji vonia – tai vandens procedūra, kurios metu organizmas (išskyrus galvą, kaklą ir krūtinės viršutinę dalį) visiškai ar dalinai panardinamas į vandenį.
Perlinė vonia – tai gydymas vandeniu, kurio dujinis komponentas – oras – pasiskirsto vandenyje įvairių dydžių burbuliukais ir juda įvairiomis kryptimis, dirgina jutiminius bei temperatūrinius odos receptorius, todėl neurorefleksiškai sukelia raminamojo poveikio efektus. Odai įtaką daro kontrastinė temperatūra (dėl skirtingo vandens dujų šilumos laidumo ir imlumo).
Aromatinės
Arnikos ekstraktas išgautas iš džiovintų arnikos augalų žiedų, yra žinomas dėl žaizdų gijimo, antiseptinių, priešuždegiminių ir skausmą malšinančių savybių. Arnika skatina kraujotaką, pagreitina odos gijimą ir mažina uždegimo sukeltą skausmą. Turi atstatomąjį poveikį raumenims ir sąnariams. Karčiai aštrus vonios priedas turi regeneruojantį poveikį pernelyg įtemptiems raumenims ir sąnariams. Stimuliuojančios ir kraujotaką skatinančios arnikos savybės teigiamai veikia įtampą ir raumenų skausmus.
Terpentinas ir kadagys papildomai terpentino poveikiui kadagys pasižymi dideliu baktericidiniu ir antivirusiniu aktyvumu, yra naudingas gripo ir SARS epidemijų laikotarpiais. Kadagio kvapas padeda pagerinti nuotaiką, tonizuoja, šildo, padidina ištvermę ir gyvybingumą. Procedūros metu greitai pašalinamas raumenų skausmas, sumažinamas patinimas.
Valerijono šaknis naudojama vonioms, padeda sumažinti nervingumą ir skatina miegą. Ji buvo naudojama tūkstančius metų Ajurvedoje ir tradicinėje kinų medicinoje, siekiant sumažinti nerimą, nervingumą ir nemigą.
Epsom druska yra viena iš daugelio natūraliai susidarančių mineralinių druskų, sudaryta iš magnio sulfato. Pagrindinis komponentas yra transderminis magnis, kuris yra absorbuojamas per odą. Transderminio magnio pranašumas prieš geriamuosius magnio papildus yra tai, kad jis žymiai geriau absorbuojamas. Per odą jis greičiau patenka į kraują, nes apeina virškinimo sistemą, kur jo poveikis labai sumažėja dėl enzimų veiklos ir skrandžio rūgštingumo.
Vonia su epsom druska tinka esant: artrito skausmui, sąnarių patinimui, sumušimams ir patempimams, fibromialgijai, būklei, dėl kurios skauda raumenis, raiščius bei sausgysles ir atsiranda jautrūs taškai visame kūne, įaugusiems kojų nagams, nemigai, psoriazei, ligai, sukeliančiai raudoną, niežtinčią, pleiskanojančią odą, raumenų skausmui po treniruotės, skausmui po nudegimo saulėje ir paraudimo, pavargusioms, patinusioms pėdoms, streso malšinimui, raumenų atpalaidavimui.
Perlinė vonia su pušų ekstraktu. Pušų ekstraktas gaminamas iš pušų spyglių ir pumpurų distiliacijos būdu, koncentruojant vakuumu. Jame yra biologiškai aktyvių medžiagų, eterinio aliejaus, sakų, flavonidų, vitaminų C, K, karčiųjų, rauginių medžiagų, fitoncidų, karotino, alkaloidų, tokoferolio, mikroelementų. Skiriama esant odos, sąnarių, širdies ir kraujagyslių susirgimams ir skausmams, sloguojant ar esant bendram organizmo peršalimui, esant centrinės ir periferinės nervų sistemos ligoms ir kt.
Perlinė vonia su beržų lapų ir pumpurų ekstraktu. Medžiagos, esančios šiame ekstrakte, naikina grybelius, bakterijas, skatina šlapimo išsiskyrimą, prakaitavimą. Tinka esant skausmingiems sąnariams, ilgai negyjančioms žaizdoms gydyti. Taip pat pasižymi odos ligas gydančiomis savybėmis. Tai kraujagysles plečiantis, medžiagų apykaitą skatinantis, sekreciją stimuliuojantis, kraujo krešumą mažinantis, atsikosėjimą lengvinantis, tonizuojantis poveikis.
Perlinė vonia su terpentinu. Terpentinas gaunamas iš spygliuočių medžių sakų. Terpentino vonios suaktyvina visų kapiliarų veiklą, atstato pilnavertę organų mitybą elementais, gyvybiškai svarbiais ląstelėms ir audiniams. Terpentino vonios kelia kūno temperatūrą, greitina metabolizmą, mažina kraujospūdį, atpalaiduoja įtemptus raumenis, raiščius, gerina kraujotaką.
Perlinė vonia su beržų ir pušų ekstraktu ir melisų eteriniu aliejumi. Melisų eterinis aliejus gaminamas iš vaistinių melisų (Melissa officinalis L.) lapų vandens distiliacijos metodu.
Melisų eterinis aliejus gydo tachikardiją, hipertenziją; šalina menopauzės problemas ir priešmenstruacinę įtampą, menstruacijų sutrikimus, neramumo, pykčio, depresijos, panikos, šoko būsenas; mažina galvos skausmą, svaigimą, migreną, melancholiją, nemigą, nervinę įtampą. Pušų ekstraktas naudojamas esant odos, sąnarių, širdies ir kraujagyslių susirgimams bei skausmams, sloguojant ar esant bendram organizmo peršalimui, centrinės ir periferinės nervų sistemos ligoms. Medžiagos, esančios šiame ekstrakte, naikina grybelius, bakterijas, skatina šlapimo išsiskyrimą, prakaitavimą, tinka esant skausmingiems sąnariams, ilgai negyjančioms žaizdoms gydyti, pasižymi odos ligas gydančiomis savybėmis.
Dujinės
CO2 (angliarūgštės) gydomasis poveikis pasireiškia, kai viename litre vandens yra 0,75–1,4 gramų ištirpusių dujų, kurios veikia visą organizmą per odą, kraujo tėkmę ir kvėpavimo takus. Angliarūgštės vonios gerina mikrocirkuliaciją (oda parausta ir pacientas junta šilumą), mažina arterinį kraujo spaudimą, stiprina širdies raumens susitraukimo jėgą, didina širdies kraujagyslių sistemos gebėjimą prisitaikyti prie krūvio, stiprina visą organizmą.
Gydomoji vonia su ozonu. Gamtos elementas ozonas (O3) – stipriausias žinomas natūralus antibiotikas, naikinantis daugiau kaip 200 kenksmingų mikroorganizmų rūšių ir nesukeliantis jokio nepageidaujamo šalutinio efekto.
Gydomasis poveikis: prisotina ląsteles, audinius, organus deguonimi, pagerina kraujotaką, naikina virusus, bakterijas, grybelius, jų sporas, suteikia energijos ląstelėms ir jas atnaujina (greitina visus metabolinius procesus), gerina širdies ir smegenų (daugiausiai deguonies naudojančių organų) veiklą, skatina biologiškai aktyvių medžiagų gamybą.
Sausos angliarūgštės vonios procedūros metu naudojamos CO2 dujos perduodamos į plastikinį maišą. Poveikis priklauso nuo odos absorbcijos galimybių – ji absorbuoja anglies dioksidą 100 kartų geriau nei vandenį. Kliniškai įrodyta, kad naudojant CO2, gerėja odos kraujotaka, padidėja parcialinis deguonies slėgis, normalizuojasi kraujospūdis. Teigiamas poveikis celiulito paveiktai odai – aiškinama, jog CO2 yra riebalus tirpdančios dujos.
Mineralinė
Perlinė vonia su bišofitu. Poltavos bišofitas – unikalus gamtinis mineralų kompleksas, kurio sudėtyje yra gyvybiškai svarbūs elementai – chloro-magnio-natrio junginys su jodu, bromu, geležimi ir kt. Bišofite yra net 65 periodinės lentelės elementai. Pagrindinis bišofito elementas yra magnis. Šis elementas yra gyvybiškai svarbus mūsų kaulams bei raumenims, širdžiai bei nervų sistemai.
Magnis ir kalis saugo širdies kraujagyslių sistemą, gerina galvos smegenų kraujotaką, neleidžia atsirasti neurozėms, stresinėms būsenoms, normalizuoja miegą ir aktyvina medžiagų apykaitos procesus; kalcis padeda formuoti kaulinį audinį; bromas normalizuoja jaudinimo procesus galvos smegenų žievėje; jodas normalizuoja skydliaukės darbą, padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir tokiu būdu saugo nuo aterosklerozės; mikroelementai – geležis, cinkas, varis, selenas – didina prigimtines organizmo apsaugines imunines jėgas
Perlinė vonia reumatiniams skausmams. Reumatinių skausmų perlinės vonios veiklioji medžiaga salicilatas, kartu su šiltu vandeniu skatina odos kraujotaką. Veiklioji medžiaga į organizmą patenka tiesiai iš vonios vandens per odą. Kūno šilumos suaktyvėjimas turi teigiamą poveikį įtampai ir reumatiniams skausmams.
Sūkurinės vonelės rankoms ir kojoms
Dėl temperatūros pokyčio prasiplečia kraujagyslės, vandens srovė audinius masažuoja, atpalaiduoja, gerina audinių aprūpinimą maisto medžiagomis, skatina gijimo procesus. Šios vonelės ypač tinka gydant potrauminius sutrikimus, kontraktūras, sąnarių ir raumenų pažeidimus, kraujotakos sutrikimus galūnėse.
Povandeninis masažas
Tai vandens procedūra, turinti bendrosios vonios ir Šarko dušo technikos atlikimo elementų. Šios procedūros metu pacientas guli vandenyje, kūnas veikiamas padidinto slėgio vandens srove įvairiomis kryptimis. Povandeninis masažas, lyginant su masažu rankomis, turi gilesnį ir stipresnį poveikį organizmui. Vandenyje ilgesnį laiką laikosi ir labiau išreikšta aktyvi hiperemija, padidėja poodinių audinių aprūpinimas deguonimi, pagerėja dujų ir medžiagų apykaita.
Pirtys
Infraraudonųjų spindulių (IRS) pirtis
Infraraudonųjų spindulių (IRS) pirties išskiriama šiluma nesušildo aplinkui esančio oro, o yra perduodama tiesiogiai žmogaus kūnui (40–65 °C). Dėl savo švelnaus poveikio IRS pirtys puikiai tinka vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms. Būnant IRS pirtyje, trumpam žmogaus kūno temperatūra pakyla iki 38 °C, tuo pat metu mažindama ligas sukeliančių mikrobų veikimą. Taip organizmas išsivalo nuo susikaupusių toksinų. Druska, įkaitusi nuo aplinkos, pasklinda ore. Pirtyje sukuriama sterili aplinka su dideliu kiekiu naudingų žmogui mikroelementų.
Gydomasis poveikis. Ramina nervų sistemą, gerina miego kokybę, mažina streso poveikį organizmui, mažina aukštą kraujospūdį, mažina cholesterolio kiekį, stimuliuoja kraujo cirkuliaciją, ypač periferinėse srityse ir kapiliaruose, šalina artritinius skausmus, radikulitą, didina organizmo atsparumą infekcijoms, slopina virusų dauginimosi procesus.
Reguliarūs seansai ne tik apsaugo nuo peršalimo ligų, bet ir padeda gydyti šiuos negalavimus vos tik jiems prasidėjus. Prakaituojant šalinami iš kūno toksinai ir šlakai, mažinama inkstų apkrova, mažinamas kojų tinimas, sudeginama nuo 900 iki 2400 kalorijų per seansą.
Garinė (turkiška) pirtis
Garinės (turkiškos) pirties patalpoje seanso metu vyksta nuolatinis garų purškimas iš specialiųjų purkštukų į pirties patalpą. Garai purškiami kartu su druskos tirpalu ir kvapais.
Jai būdingas aukštas oro drėgnumas. Šios pirties mikroklimatas puikiai tinka ir tiems, kuriems sunku ištverti karštoje saunoje. Garai šildo kūną ir, nedegindami odos, sukelia gausų prakaitavimą. Nestaigus kūno įšilimas gerina medžiagų apykaitą.
Gydomasis poveikis. Lankymasis garinėje (turkiškoje) pirtyje rekomenduojamas sergantiems įvairiomis kvėpavimo takų ligomis, besiskundžiantiems sąnarių skausmais, padeda esant miego problemoms ar esant sutrikusiai medžiagų apykaitai, padeda atsikratyti antsvorio, gerina kraujotaką. Reguliarūs šios pirties seansai, puikiai padeda kovoti su celiulitu, yra puiki odos priežiūros priemonė – išvalo odą, padaro ją standžia ir švelnia. Savo poveikiu garinė (turkiška) pirtis pranašesnė už suomišką pirtį. Daugeliui žmonių būtent ši pirtis puikiai tinka sveikatos stiprinimui.
Kitos vandens procedūros
Cirkuliacinis dušas – tai vertikalių vamzdžių su skylutėmis sistema, kuri įrengta specialioje kabinoje. Pro skylutes tekantis gėlas vanduo horizontaliomis pailgomis vandens čiurkšlėmis masažuoja visą žmogaus kūną. Šiluma nuramina kūną, sumažina vidaus organų aktyvumą. Spaudimo metu, kurį sukelia vandens paviršius, yra stipriai dirginami odos periferiniai receptoriai. Procedūros metu gerėja medžiagų apykaita, aktyvinama virškinimo sistema, reguliuojama kraujo tėkmė ir mažinamas jautrumas skausmui.
Kontrastinio vandens takelis puikiai gerina imunitetą, stiprina visą organizmą. Keičiantis vandens temperatūrai, gerėja kraujotaka, organų ir audinių aprūpinimas deguonimi. Ši procedūra skiriama, esant neryškiems kojų kraujotakos sutrikimams dėl įvairių susirgimų, esant pėdų šalimui ir padidėjusiam prakaitavimui, hipotonijai, funkciniams širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos sutrikimams, nemigai, nutukimui, lėtiniams sąnarių uždegimams, traumų pasekmėms gydyti bei susirgimų profilaktikai ir organizmo grūdinimui.
Apsipylimas šaltu vandeniu. Šio metodo veikimo mechanizmą lemia viso kūno odos mechanoreceptorių dirginimas šaltu vandeniu. Procedūros metu šaltas vanduo iš kubilo, esančio virš galvos (dušo principu), išpilamas ant kūno. Apsipylimas šaltu vandeniu – tai puikus būdas organizmo stiprinimui. Taip pat rekomenduojamas atsigaivinti pirties seansų metu.