Ergoterapija (gr. Ergon – darbas, therapeia – gydymas)  – tai paciento sveikatos galimybių sugrąžinimas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla. Ergoterapija yra skirta pagerinti smulkiosios ir bendrosios motorikos įgūdžius, skausmo kontrolei, kognityvinių funkcijų lavinimui. Terapija vyksta atsižvelgiant į tai, kaip galima paskatinti paciento sugrįžimą į normalią kasdieninę veiklą, padėti reabilituotis arba adaptuotis prie ligos ar traumos sukeltų pokyčių. Skatinama pacientus siekti maksimalaus funkcinio nepriklausomumo visose gyvenimo srityse, palengvinti pacientų fizinių, protinių, socialinių bei profesinių gebėjimų atkūrimą.

Ergoterapija taikoma įvairaus amžiaus pacientams esant:

  • judamojo-atramos aparato traumoms (kaulų lūžiams) ir ligoms (osteoporozei, artritui, artrozei ir kt.), kartu esant sąnarių sustingimui ir kontraktūroms;
  • nervų sistemos pažeidimams (galvos, stuburo traumoms) ir ligoms (riešo kanalo tuneliniam sindromui, diskogeninei išvaržai, insultams, neuropatijoms ir kt.) su vangiais paralyžiais;
  • minkštųjų audinių traumoms (randams, kurie riboja rankos judesius; raiščių, raumenų ir sausgyslių pažeidimams) ir ligoms (epikondilitui, tendovaginitui ir kt.), raumenų hipotrofijai ar atrofijai, jėgos sumažėjimui.

Ergoterapijos procedūra gali būti: 

  • aktyvi;
  • pusiau aktyvi;
  • pasyvi. 

Procedūros metu: 

  • didėja judesių amplitudė;
  • lavėja smulkioji motorika;
  • stiprėja nusilpę raumenys;
  • gerėja audinių aprūpinimas krauju;
  • gerėja koordinacija, dėmesio koncentracija;
  • pacientas tampa savarankiškesnis.

Taip pat ergoterapijos procedūros metu vyksta pacientų mokymas: kaip palengvinti savo buitį bei darbinę veiklą esant pasikeitusioms fizinėms galimybėms; kokius pratimus galima atlikti namuose bei kokias namuose esančias priemones galima pasitelkti jiems atlikti; sąnarių tausojimo principų mokymas; kaip išvengti tolimesnio neigiamo poveikio pažeistoms struktūroms ( įtvarų parinkimas, darbo ergonomikos principai ir kt. ); traumų profilaktikos bei artimųjų mokymas. Žinios, kurias gauna pacientas, padeda savarankiškai sau padėti esamuoju laikotarpiu bei ateityje, pagerinti savo savijautą, o procedūros metu išmokti pratimai padeda gerinti savo fizinę būklę ir toliau- pasibaigus reabilitacijai.

Atsižvelgus į paciento funkcinę ir psichinę būklę, ergoterapijos procedūra gali būti atliekama be priemonių  arba su priemonėmis bei pasitelkiant elektrostimuliacijos prietaisus. Sutrikusiai funkcijai atstatyti gali būti naudojamos įvairios priemonės, pradedant nuo vaikiškų žaidimų: dėlionių, kaladėlių, įvairaus dydžio ir kietumo silikoninių kamuoliukų, terapinės masės, įvairaus pasipriešinimo segtukų, pasipriešinimo gūmų, ir kt.; elementarių buities veiksmų: sagų segimo, centų skaičiavimo iki įvairių prietaisų bei treniruoklių. Ergoterapijos kabinete esančių priemonių, prietaisų bei modernių treniruoklių gausa užtikrina procedūros įvairovę.

 

Tyromotion AMADEO®​ yra šiuolaikinė robotizuota pirštų–plaštakų terapijos sistema. Ši sistema skirta pacientų su neurologiniais centrinės nervų sistemos pažeidimais ( insultas ar smegenų trauma), viršutinių galūnių motorikos funkcijos sutrikimų ar patyrus plaštakos – pirštų traumas, esant reumatinėms ligoms, reabilitacijai. AMADEO® atlieka spastiškumo vertinimą bei gydymą, pirštų jėgos bei mobilumo vertinimą bei gerinimą. Taip pat yra rėžimas, skirtas sensorikos plaštakoje bei pirštuose gerinimui, kraujotakos gerinimui bei atpalaidavimui, esant spastiškumui. Elektroninis AMADEO® sistemos judesių mechanizmas judina pirštus pritvirtintus prie specialių slankiklių, kurie, savo ruožtu, judina dešinės ar kairės plaštakos nykščius ir pirštus. Pirštų slankikliai gali atlikti lenkimo ir ištiesimo judesius, atskirai arba sekomis, vienam pirštui arba visiems kartu. Pacientas terapijos metu, priklausomai nuo reikalavimų ar pajėgumo, gali būti visiškai pasyvus arba aktyviai joje dalyvauti. Priklausomai nuo norimo pasiekti tikslo, individualiai yra parenkami įvairūs terapijos moduliai ( pasyvus/pusiau aktyvus pirštų mobilumo ir jėgos gerinimas specialiomis programomis ar aktyvūs mobilumo bei jėgos lavinimo žaidimai ) ir judėjimo parametrai. Pratimų ar interaktyvių žaidimų terapijos metu atliekamas pirštų jėgos, ištvermės ir judesių lavinimas bei suaktyvinimas, gerinamas pirštų miklumas ir reakcija, sugriebimo bei atleidimo treniravimas, priklausomai nuo piršto stiprumo ar judesio.

 

Tyromotion PABLO®​ – šiuolaikinė terapijos sistema skirta motorinės ir kognityvinės sistemos sutrikimų turinčių pacientų reabilitacijai. PABLO® sistemos priedų bei daviklių pagalba galima atlikti peties bei riešo sąnario amplitudžių matavimus, plaštakos ir kiekvieno piršto griebimo jėgos vertinimą bei stebėti paciento progresą reabilitacijos laikotarpiu. Interaktyvių užsiėmimų metu, pasirinkus pageidaujamą judesį galima amplitude, atliekamas tiek tam tikrų struktūrų mobilumo lavinimas, tiek jėgos bei ištvermės gerinimas. Kiekvienas daviklis turi savo funkciją - gerinti plaštakos sugriebimo tikslumą bei kontrolę, judesio koordinaciją taip pat padeda integruoti kasdienius darbus bei judesius darbams atlikti, kurie daug kartų kartojami ir kuriuos galima atlikti įvairiais sunkumo lygiais. Ši sąsaja su kasdieniais darbais palaiko paciento motyvaciją ir padeda atkurti motorikos funkcijas. Tačiau tai nėra vienintelis šios sistemos privalumas – interaktyvių užsiėmimų metu taipogi yra lavinamos paciento kognityvinės funkcijos ( specialiais žaidimais ), reakcija, aktyvinama galvos smegenų veikla, nukreipiamas dėmesys nuo skausmo, kadangi procedūros metu pacientas patiria daug teigiamų emocijų.

 

Tyromotion TYMO®​ – tai įrenginys pusiausvyros analizės vertinimui, skirtas gauti kiekybinį pusiausvyros įvertinimą ir laikysenos reguliavimą stovint. TYMO® jėgos jutikliai aptinka svorio perkėlimą ir nustato jėgos centrą bei kūno svyravimą, apkrovos balansavimą virš pėdų. Pagal šiuos duomenis pateikiami pusiausvyros, stabilumo ir simetrijos rodikliai. Matavimo rezultatai gali pateikti įžvalgas diagnozei ir terapijai. Šį įrenginį integravus į interaktyvią veiklą yra gerinama paciento pusiausvyra, judesio koordinacija, kūno valdymas.

 

Ergoterapijos procedūra taikant elektrostimuliaciją - tai metodas, kurio metu taikomi elektros impulsai, siekiant išgauti raumens susitraukimą ar raumens atpalaidavimą. Stimuliuojant nervą – raumens jungtį, skatinamas nervo gijimas, aktyvinami raumenyse esantys procesai, pagerėja medžiagų apykaita, suintensyvėja kraujotaka, sustiprėja raumenys. Procedūros atliekamos naudojant TENS NeuroTrac, REHAB NeuroTrac ir IVES elektostimuliacijos prietaisus.

 

 

RehaDigit – motoru varomas terapijos prietaisas, skirtas plaštakos bei rankos pirštų sužeidimams arba negalios gydymui, jos palengvinimui. Prietaisas gali būti naudojamas neurologiniams pacientams, pacientams, kuriems atliktos rankų operacijos, patyrusiems sužeidimus ir panašiai. RehaDigit efektyviu būdu gali sumažinti raumenų tonusą, atstatyti prarastą lietimo pojūtį bei suaktyvinti naujas judesio galimybes. Naudojant pirštų volelius, paciento pirštai yra lenkiami ir tiesiami. Vibracijos motoras priverčia ranką šiek tiek vibruoti, tai padeda atpalaiduoti pirštų raumenis.

 

 

 

Elektrinis stimuliatorius IVES GD – 611​ – tai nervų ir raumenų stimuliatorius, kuris per odą elektrodais, pritvirtintais prie tam tikrų kūno dalių, elektra stimuliuoja šias kūno dalis. Aparatas turi EMG grįžtamojo ryšio aptikimo funkciją, todėl elektrinė stimuliacija gali būti proporcinga EMG grįžtamajam ryšiui iš gydomų kūno dalių. IVES GD – 611 skirtas naudojant paviršinį elektrodą reabilitacijos metu elektra stimuliuoti paralyžiuotų pacientų nervus ir raumenis, pvz., judėjimo sutrikimus ar centrinės nervų sistemos problemas, pavyzdžiui, nugaros smegenų pažeidimus ar po insulto.

 

 

Compex Fit 5.0​ – tai bevielis raumenų stimuliacijos prietaisas, skirtas motorikos sutrikimų turinčių pacientų reabilitacijai. Tikslinę grupę sudaro neurologijos, ortopedijos bei pediatrijos pacientai, turintys judėjimo ir jėgos kontrolės, tikslumo, koordinavimo, kūno valdymo ir pusiausvyros sutrikimų.

 

 

 

 

 

Ergoterapijos metu naudojamos priemonės

E-LINK – viršutinių galūnių treniruoklis skirtas asmenims, kuriems reikalingas efektyvesnis viršutinių galūnių funkcijos atstatymas. Procedūros metų pratimai atliekami su specialiu įrankiu žaidimų pavidalu kompiuterio ekrane. Atliekami judesiai įvertinami ir pateikiami statistinėse diagramose. Treniruoklis tinkamas įvairaus amžiaus pacientams, ypač esant riešo sąnario patologijai. E-LINK treniruoklis yra funkcinis, pacientas turi naudoti įvairių tipų sugriebimo veiklą, naudoti riešo judesius visose galimose amplitudėse apimant smulkiausius sąnarius. Treniruoklis turi vienuolika skirtingų priemonių judesiams atlikti – juos galima lengvai ir greitai keisti.

 

TermoterapinisTermoterapinis šildymas - tai elektra šildomas indas užpildytas akmenukais, kuriame galima šildyti rankas. Šildymo metu sumažėja skausmas, gerėja raumenų motorika, skatina judrumą ir darbingumą.